Connect with us

Samospráva

Kraj dva milióny na opravu Krajinského mosta nemá

Published

on

Reklama
Reklama

Posledná diagnostika potvrdila, že stav jediného existujúceho spojenia Piešťan a obcí na ľavej strane Váhu je veľmi zlý. Náklady na opravu predstavujú necelé dva milióny eur. Trnavský samosprávny kraj (TTSK), ktorý je správcom mosta, tieto prostriedky v tohtoročnom rozpočte nenašiel.

[singlepic id=25048 w=320 h=240 float=right]Prostredníctvom hovorcu TTSK Patrika Velšica to potvrdili zástupcovia krajského odboru dopravy: „V rozpočte na rok 2012 nie sú rezervované finančné prostriedky na opravu Krajinského mosta. TTSK požiadal Nitriansky samosprávny kraj a Trenčiansky samosprávny kraj o zaslanie stanoviska k preklasifikovaniu cesty na cestu prvej triedy,“ informoval Patrik Velšic. Potom by bol most v správe štátu. Spoločné memorandum samospráv zo všetkých troch krajov, za preklasifikovanie cesty pripravujú od leta.

Predstavitelia štátu však takýto postup viackrát označili za nesystémový. Napríklad na spoločnom rokovaní zástupcov kraja, mesta a ministerstva dopravy, kde primátor Remo Cicutto poukázal na alarmujúcu dopravnú situáciu.

Podľa šéfa Slovenskej správy ciest Pavla Pavláska cesta II/499 nespĺňa šírkové parametre a tiež nemá medzinárodný význam. Aj preto jej preklasifikovanie odmieta. Pomôcť môže podľa neho rekonštrukcia: „Obchvat je zložitý a dlhotrvajúci projekt. Existuje aj projekt úpravy samotného Krajinského mosta, to je to jednoduchšie a lacnejšie riešenie,“ povedal Pavel Pavlásek. Dodal, že o prioritnom riešení by musela rozhodnúť vláda, ktorá by na stavbu mohla dať dotáciu.

Reklama

Jeho slová potvrdilo vo svojom stanovisku aj ministerstvo dopravy: „Pre potreby financovania prípravy a realizácie dopravných stavieb vo vlastníctve samosprávy je potrebné hľadať adekvátne finančné zdroje, napríklad účelová dotácia štátu na rekonštrukciu.“

Zlý stav, ale najmä šírka Krajinského mosta dlhodobo brzdí rozvoj obcí na ľavom brehu Váhu. Výstavba projektov v hodnote desiatok miliónov eur je bez fungujúcej infraštruktúry neúnosná. Jeden zo starostov mimo záznam povedal, že by bol najradšej, keby Krajinský most ihneď spadol. Až potom by sa podľa neho kompetentní spamätali.

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články