Connect with us

Samospráva

Poslanci zrušili priame prenosy zo zastupiteľstva, transparentnosť je teraz otázna

Published

on

Reklama
Reklama

Rozhodnutie zastupiteľstva zrušilo živé prenosy z jeho rokovaní na návrh poslanca Michala Hyneka (SMER-SD).Za návrh hlasovalo 12 poslancov, traja boli proti a šesť sa zdržalo. Radnica sa teraz musí dohodnúť so spoločnosťou Infonet.tv na ukončení objednávky. Kedy k tomu príde, zatiaľ nie je jasné.

Spolupráca s Infonetom trvala od roku 2006

[singlepic id=13940 w=320 h=240 float=left]„V každom prípade je to krok späť, predovšetkým v transparentnosti. Zatiaľ nemáme spoločnosť, ktorá by nahradila v rámci transparentnosti priame prenosy, a tie sú mimoriadne dôležité z dvoch dôvodov – pretože akýkoľvek záznam môže byť upravovaný, to je prvý problém. A ten druhý je v tom, že nie je jednoduché riadiť takéto schôdze z môjho pohľadu ako primátora a cítil som, že v prípade priamych prenosov bola určitá kultúra poslancov aj zúčastnených ľudí v sále, bolo to vlastne pod tlakom tohto oka,“ povedal novinárom po skončení rokovania Remo Cicutto.

Piešťany patrili k prvým slovenským mestám, ktoré prenášali zasadnutia zastupiteľstva v priamom prenose. Okrem toho Infonet zabezpečoval aj živé vysielanie z otvorení letnej kúpeľnej sezóny. Od začiatku roka vyrába záznamy rokovaní piesťanského zastupiteľstva aj TV Karpaty a umiestňuje ich do archívu na svojej webovej stránke. Podľa vyjadrenia riaditeľa TV Karpaty Petra Karcla v liste poslancom, ktorý bol súčasťou materiálu k návrhu o zrušení spolupráce s Infonetom, by televízia vedela zabezpečiť  online prenosy za 3500 eur ročne.

Reklama

Zrušenie prenosov má šetriť

[singlepic id=13941 w=320 h=240 float=right]Hlavným dôvodom, prečo poslanec Michal Hynek podal svoj návrh bolo šetrenie. Argumentoval tým, že prenosy a archivácia videozáznamov stoja ročne 5000 €, pričom kvalita živého vysielania cez internet je na nízkej úrovni. Hlavnou myšlienkou bolo: „… odstrániť nevyužívanú službu online prenosy zastupiteľstva, ušetriť mestu peniaze, ktoré môžeme použiť na niečo užitočnejšie.“

Cena jedného prenosu a jeho archivácie bola do roku 2011 takmer 500 €. V tomto roku ju znížila spoločnosť Infonet.tv na základe dohody s mestským úradom o polovicu. Po zrušení prenosov sa preto aktuálne ušetrí ročne 2500 € z verejných zdrojov.

Argumenty za i proti

Pohľady na prínos priamych prenosov z rokovaní zastupiteľstva sa rôznia. Argumentom za je transparentnosť, poslanci sú totiž pod drobnohľadom verejnosti. Proti hovorí fakt, že volení zástupcovia majú pred kamerami väčšiu tendenciu predkladať populistické návrhy, v snahe zapáčiť sa voličom.

Služby spoločnosti Infonet využívajú na živý prenos rokovania zastupiteľstiev aj Bratislava, Banská Bystrica, VÚC Trnava a ďalšie samosprávy. Ak chcú občania svojich zástupcov kontrolovať majú na to ja iné nástroje. Mestá musia na svojich weboch zverejňovať účasť poslancov na rokovaniach, výpisy z hlasovania aj návrhy jednotlivých uznesení.

Autor: nc Foto: T. Hudcovič

REKLAMA

Populárne články