Connect with us

Samospráva

M.Hynek: Čo bolo transparentné na online prenose, z ktorého viac ako polovicu nevidíte

Published

on

Reklama

Na štvrtom tohtoročnom rokovaní piešťanského mestského zastupiteľstva poslanci na návrh Michala Hyneka schválili uznesenie o zrušení online prenosov, ktoré zabezpečovala spoločnosť Infonet.tv. Otázky ohľadom dôvodov návrhu, transparentnosti a ďalšom zabezpečení tejto služby, sme položili navrhovateľovi, poslancovi Michalovi Hynekovi (SMER-SD).

[singlepic id=13941 w=320 h=240 float=right] Aké boli dôvody, pre ktoré ste podali návrh na zrušenie objednávky online prenosov z rokovaní MsZ, ktoré zabezpečovala spoločnosť Infonet.tv?

Reklama

Hlavným dôvodom, pre ktorý som navrhol zrušenie Infonetu bol fakt, že Infonet nezabezpečoval kvalitný prenos zo zastupiteľstiev. Každý, kto sa aspoň raz snažil online prenos zastupiteľstva sledovať, mi dá určite za pravdu, že tento prenos sledovať nebolo možné. Minútu to išlo, potom minútu bez zvuku, ďalšie 2 minúty to sekalo a chvíľami to vypadávalo úplne. Toto má byť služba, na ktorú z peňazí daňových poplatníkov vyčleňujeme každoročne z rozpočtu 5 500 Eur?

Ďalším dôvodom bol fakt, že nie len ja, ale i ďalší poslanci sa snažili zistiť sledovanosť online prenosov zo zasadnutí už v minulosti. Napríklad poslanec MUDr. Beňačka dva krát vystúpil na zastupiteľstve s tým, aby sa mu na e-mail ozvali tí, ktorí aktuálne online prenos sledujú. Aká bola odozva? Ani jeden občan sa neozval.

Reklama

Konkrétne ja som sa snažil sledovanosť zistiť takým spôsobom, že som sa počas doby 2 mesiacov pýtal medzi mnohými občanmi (nie len medzi mojimi známymi!!!). Výsledok? Absolútne nikto mi nepotvrdil, že by online zastupiteľstvo čo i len raz v živote sledoval.

Položil som si teda otázku, prečo platíme za niečo, čo nespĺňa základné kritériá funkčnosti a takmer nikto o to nemá záujem?

Nie je to krok späť v transparentnosti?

O akej transparentnosti vôbec hovoríme? Čo bolo transparentné na online prenose, z ktorého viac ako polovicu nevidíte alebo nepočujete? Taká „dobrá“ totiž kvalita online prenosov zo zastupiteľstva bola. Každý, kto sa snažil online prenos aspoň raz sledovať, vie o čom hovorím.

Transparentnosť zasadnutí v Piešťanoch je v prvom rade zabezpečená prítomnosťou vždy minimálne troch nezávislých a rozličných médií. Taktiež je zabezpečená účasťou občanov na zasadnutiach. V neposlednom rade tu však máme aj záznamy, ktoré možno sledovať s niekoľkodňovým oneskorením na webe.

Nemôžem absolútne vôbec súhlasiť so slovami pána primátora, že archívne záznamy nie sú transparentné, pretože je možné ich manipulovať. A archívne záznamy na Infonete manipulovať možné nie je? Keby došlo „nedajbože“ k nejakej manipulácii záznamov, vari neexistuje polícia? Prokuratúra? Hlavný kontrolór? Primátor? Poslanci? Novinári? A kopa iných štátnych a mestských orgánov, ktoré by na to upozornili občanov a zamedzili by tomu.

Hovoriť o zrušení plateného a nekvalitného online prenosu, ako o kroku späť pri transparentnosti nepovažujem za nejaký argument, keďže existuje tvorba záznamov a ich zverejňovanie na webe.

Bude zabezpečovať v budúcnosti online prenosy z rokovaní zastupiteľstiev TV Karpaty?

V súčasnosti rokujem s TV Karpaty o možnosti zabezpečenia bezplatných online prenosov zo zastupiteľstva. Viac sa k tomu momentálne vyjadrovať nebudem.

Foto: T. Hudcovič

Populárne články