Connect with us

Samospráva

Piešťany mali prísť o časť daní, zabránil tomu prezident

Published

on

Reklama
Reklama

Novela zákona o miestnych daniach, ktorá prešla vládou aj parlamentom narazila u prezidenta. Vyhovel Združeniu miest a obcí Slovenska (ZMOS), ktoré ho žiadalo, aby ju nepodpísal a vrátil na opätovné prerokovanie poslancom.

[singlepic id=16304 w=320 h=240 float=left]Podľa denníka SME mala plánovaná zmena sadzieb na pozemky pripraviť kúpeľné mestá o desaťtisíce eur. Lucia Ďuračková z ekonomického oddelenia mestského úradu nechcela minulý týždeň konkretizovať o akú sumu môžu Piešťany prísť: „Momentálne neviem dať relevantnú odpoveď, nakoľko legislatíva, ktorá sa týka miestnych daní a poplatkov nie je ešte platná.“ Denník SME napísal, že ak novela začne platiť „Piešťany získajú z trojárového stavebného pozemku takmer o 4-tisíc eur menej, ako vyberú dnes.“

Zmeny sadzieb daní v kúpeľných mestách navrhla strana Most-Híd. Jej poslancom sa nepáčilo, že obyvatelia a podnikatelia platia za niekoré pozemky vyššie dane, kvôli blízkym liečivým prameňom. Proti novele protestovalo Združenie miest a obcí Slovenska, ktorému sa zdalo, že zmeny obmedzujú hospodárenie samospráv a ich právo na vlastné finančné zdroje.

„Sme radi, že pán prezident akceptoval naše návrhy, stotožnil sa s našimi argumentami a nepodpísal novelu zákona o miestnych daniach,“ reagoval na webe ZMOSU výkonný podpredseda združenia Jozef Turčány, po tom ako Ivan Gašparovič vrátil novelu späť do parlamentu.

Reklama

Ak legislatíve povedia poslanci opäť áno, začne platiť bez ohľadu na názor prezidenta.

Autor: Martin Palkovič

Populárne články