Connect with us

Samospráva

O tiesňové náramky by bol záujem, o financovaní rozhodne zastupiteľstvo

Published

on

Reklama

Bežná nevoľnosť a následný pád na zem môže stáť starších ľudí život. Takýmto a ďalším nebezpečným situáciám dokáže zabrániť špeciálne zariadenie, ktoré umožňuje komunikáciu s chorými alebo starými ľuďmi 24 hodín denne. Mesto v týchto dňoch hľadá možnosti, ako túto službu sprístupniť prípadným záujemcom.

[singlepic id=41577 w=520 h=340 float=center]

Reklama

Asi dve desiatky seniorov sa zišli v Mestskom klube na Teplickej ulici, aby si vypočuli prezentáciu zástupcu Asociácie samaritánov Slovenskej republiky. Niekoľko z nich hneď prejavilo záujem. O výhodách tejto pomôcky by sa však malo dozvedieť ešte viac ľudí.

Na základe podnetov, ktoré mestskí úradníci získajú, vypracujú materiál, ktorý predložia na rokovanie zastupiteľstva. Možností ako financovať  službu je niekoľko.

Reklama

Už dnes si môžu záujemcovia zariadenie kúpiť a za službu platia paušálny poplatok 8,90 eur mesačne „Druhá možnosť je, že mesto prenajme tieto jednotky na základe zmluvy s Asociáciou samaritánov Slovenskej republiky. Prípadne by sme zariadenia odkúpili a klienti by si platili paušál,“ vysvetlila prednostka mestského úradu Denisa Bartošová. Výška poplatku závisí od rozsahu požadovaných služieb.

REKLAMA

fitness sity cvicenia

Okrem tlačidla, ktoré v prípade núdze dokáže seniora okamžite spojiť s operátorom, to sú napríklad detektor dymu alebo pádu. Existuje tiež zariadenie určené do exteriérov. Klienta vie lokalizovať na základe signálu GPS.

„S pozície mesta sa budeme snažiť zabezpečiť tieto zariadenia a od vás budeme požadovať, aby ste si platili službu, ktorá bude nastavená na vaše podmienky,“ povedala seniorom prednostka.

O konkrétnej podobe a ďalších podrobnostiach tejto sociálnej služby budú rozhodovať mestskí poslanci na jednom zo svojich najbližších rokovaní.

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články