Connect with us

Samospráva

Mestu hrozí nedostatok peňazí na rozvoj

Published

on

Reklama

Na poslednom rokovaní Združenia miest a obcí Slovenska primátori a starostovia deklarovali, že zásadne nesúhlasia so zmenami vo financovaní samospráv, ktoré schválila vláda.

[singlepic id=19847 w=320 h=240 float=left]Návrh ešte čaká na súhlas parlamentu. Po novom majú mestá dostávať peniaze z mixu daní, teda 12,97 % z dane z príjmov, dane z pridanej hodnoty a zo spotrebných daní. V súčasnosti dostávajú 94 % z dane z príjmov fyzických osôb. Ministerstvo financií argumentuje tým, že mix daní zabezpečí stabilné financovanie samospráv. V prípade poklesu výberu daní z príjmov, ktorý prišiel s krízou, nezostanú samosprávy bez časti plánovaných financií, daňový mix je totiž stabilnejší.

Reklama

„S bazénom sa nemusíme nikam ponáhľať. Pretože nebudeme mať financie na ďalšie škôlky, na školstvo, sociálne veci. Čaká nás pravdepodobne veľmi zlý rok. Nedarí sa nám plniť rozpočet ani z vecí, ktoré nie sú priamo ovplyvnené krízou, to znamená predaj majetku,“ odpovedal na poslednom zastupiteľstve primátor Remo Cicutto poslankyni Márii Beňovej na otázku ohľadom nového kúpaliska a poslancov vyzval, aby pomohli: „Ak viete, pomôžte nám, ste v tom taktiež aj vy.“

[singlepic id=20901 w=320 h=240 float=right]Najväčším problémom je podľa starostov a primátorov fakt, že v prípade, ak sa model financovania nezmení, dostanú o 18 % viac ako tento rok. Po zmene narastú príjmy samospráv iba o 3 %. Mestá sa obávajú, že im nezostanú financie na rozvoj a niektoré nezvládnu platiť ani bežné činnosti ako sú údržba ciest, prevádzka verejného osvetlenia, kosenie alebo bezpečnosť.

Reklama

„Vláda Slovenskej republiky avizuje zmeny, v rámci ktorých do Vašej spoločnej pokladnice príde podstatne menej financií a zároveň budú samosprávy nútené zvyšovať miestne dane, čo nezlepší životnú situáciu obyvateľov ani podnikateľov. Chceme, aby zostal zachovaný súčasný model financovania, naviazaný na jednu daň – daň z príjmu fyzických osôb -, ktorej výnos je korektným spôsobom prerozdeľovaný medzi mestá, obce a vyššie územné celky,“ píše sa v liste, ktorý občanom adresoval predseda ZMOSu Jozef Dvonč.

Text a foto: mp

Populárne články