Connect with us

Samospráva

Mesto zverejňuje zmluvy podľa zákona, ale málo prakticky

Published

on

Reklama

Nedávny prieskum Transparency International Slovensko potvrdil, že samosprávy zverejňujú svoje zmluvy na internete z pohľadu užívateľa málo prakticky. Plnia si síce svoje zákonné povinnosti, ale ak ich chce občan kontrolovať, potrebuje veľa času a trpezlivosti. Medzi takýmito mestami sú podľa Transparency aj Piešťany. Zo stovky analyzovaných samospráv skončili na 78. mieste. Niektoré krajské mestá (Košice, Banský Bystrica, Žilina) dosiahli horší výsledok. Naopak, Trenčín, Trnava a veľa menších miest je na tom oveľa lepšie. Prvú priečku obsadila Stará Turá.

V zmluvách sa ťažko vyhľadáva

Reklama

Transparency oceňuje, že väčšina samospráv má jasne označený odkaz na zmluvy, publikuje ich v plnom znení a dá sa v nich vyhľadávať (nie je však pravidlom, že prehľadávateľné sú aj texty zmlúv). Mestám, ktoré chcú svoje pozície vylepšiť, odporúča zverejňovať informácie o protistrane, predmete zmluvy, hodnote a dĺžke trvania v triediteľných tabuľkách, ďalej by mali zverejňovať zmluvy naskenované ako text, nie ako obrázok a plusom je aj to, ak občania majú možnosť sledovať pridávanie nových zmlúv napr. prostredníctvom RSS.

Kde stratili body Piešťany

Reklama

Zmluvy doteraz zverejnené na www.piestany.sk nie sú čitateľné strojom. To znemožňuje vyhľadávať v nich konkrétne údaje, či kopírovať časti zmlúv. Údaje o protistrane piešťanská radnica sprístupňuje, v tabuľke – zozname všetkých zmlúv však neuvádza hodnoty uzatvorených dohôd. Zmluvy sa nedajú triediť podľa rôznych kritérií (hodnota, doba trvania, protistrana, dátum uzatvorenia atď.). Občania sa prostredníctvom RSS nedozvedia, že boli na web pridané nové zmluvy.

Vylepšia objednávky a faktúry

Prednostka mestského úradu Denisa Bartošová povedala, že piešťanská radnica mala so zverejňovaním zmlúv hlavne personálny problém: „Nikoho sme kvôli tomu prijali, prácu sme však museli prerozdeliť medzi viacerých ľudí.“ V súvislosti s vylepšením a sprehľadnením zverejňovania zmlúv uviedla: „Sme napojení na systém Korwin od spoločnosti Datalan. Pokiaľ prídu s nejakým inovatívnym riešením, ako teraz prišli s objednávkami a faktúrami, tak takéto riešenie určite využijeme. Po novom budeme robiť objednávky elektronicky a vďaka tejto novinke budú môcť ľudia cez web vyhľadávať rôzne informácie týkajúce sa objednávok a faktúr. Ak nám Datalan ponúkne v rámci licencie nejaký nový systém aj na zmluvy, určite ho využijeme.“

Radnica si plní záväzky, ktoré jej vyplývajú zo zákona, čakala však na nejaké nové usmernenie, pretože zákon je podľa prednostky dosť kostrbatý, nehovorí ani to, či sa má dať v zmluvách vyhľadávať: „Jediné usmernenie bolo, že sa zverejňujú len objednávky nad 1000 € a vláda si dala omnoho vyšší limit. My máme napríklad veľkú dilemu, či máme zverejňovať zmluvu aj s podpisom. Nektoré mestá vymazávajú podpisy, je to vec zneužitia podpisu primátora,“ povedala Denisa Bartošová.

text: Martin Palkovič foto: www.piestany.sk

Populárne články