Connect with us

Samospráva

Menšia predvolebná primátorská „analýza“

Published

on

Reklama

Majú súperi súčasného primátora aspoň teoretickú šancu na úspech? Siedmych kandidátov na primátora môžeme rozdeliť na dve skupiny. Traja podľa môjho názoru nemajú šancu na úspech ani v teoretickej rovine (Jozef Drahovský, Marian Ručkay a Marcel Urban) a zostávajúci štyria ju majú (Remo Cicutto, Katarína Cibulková, Miloš Tamajka a Martin Valo). Víťazstvo jedného z nich bude závisieť od ich šikovnosti a schopnosti presvedčiť voličov, aby prišli odovzdať hlas práve im.

[singlepic id=5127 w=320 h=240 float=center]

Reklama

Koľko ľudí bude voliť?

Parlamentných volieb sa v júni zúčastnilo 14 920 Piešťancov. Pre väčšinu ľudí sú tieto voľby zaujímavejšie než tie komunálne a rozdiel medzi volebnou účasťou v parlamentných a komunálnych voľbách býva zvyčajne tak 30 percent. Ak bude tento pomer platiť aj tento rok, voliť primátora Piešťan bude približne desať tisíc ľudí.

Reklama

Ide zrejme o optimistický odhad, keďže vieme, že v roku 2006 volilo primátora v Piešťanoch 8376 ľudí. Voľby vyhral suverénne Remo Cicutto, keď mu dalo hlas 4898 ľudí. Predpokladať tohtoročnú vyššiu účasť je však na mieste, keďže štvorica kandidátov, z ktorých každý má šancu na úspech, bude svojich priaznivcov mobilizovať a motivovať prísť k urnám.

Ako sa hlasy rozdelia?

Remo Cicutto

Pred štyrmi rokmi vďačil za úspech týmto trom faktorom:

1, Nepoškodil mu žiadny škandál

2, Hoci kandidoval ako nezávislý, tešil sa podpore Smeru

3, Koalícia SDKÚ a KDH postavila mimoriadne slabého protikandidáta

Faktory 2 a 3 tento rok neplatia. Faktor 1 zatiaľ platí, no protikandidátom bude určite záležať na tom, aby sa to do volieb zmenilo. Smer volilo v Piešanoch v júni 32 percent ľudí. Ak budú voliť primátora podľa straníckeho trička, Cicutto príde približne o tretinu hlasov spred štyroch rokov. Stále však môže získať 3000 – 3500 hlasov a má najväčšie šance na úspech. Ako kandidát na poslanca župy získal v novembri 2009 Cicutto 2800 hlasov.

Miloš Tamajka

Kandidát strany Smer. Ako poslanec je pre verejnosť neznámy muž. Tá ho pozná skôr ako šéfa Úradu práce vďaka poradni v reklamných novinách hádzaných do schránok. Jeho nomináciou spravil Smer rovnakú chybu ako SDKÚ pred štyrmi rokmi. Nepostavil totiž skutočne silného kandidáta, známeho medzi voličmi v Piešťanoch, ale nastrčil neskúseného Tamajku. Ak si aj získa časť sympatizantov strany Smer plus zamestnancov úradu a rodinných príslušníkov, viac ako 1200 hlasov to nebude.

Martin Valo

Strategickú chybu svojej strany správne prečítal Tamajkov stranícky exkolega Martin Valo a rozhodol sa kandidovať na vlastnú päsť. Rovnako spravil aj pri župných voľbách a hoci nebol za poslanca kraja zvolený, získal v nich 1074 hlasov. V primátorských voľbách získa zrejme o niečo menej, no zaujímavé bude, keď porazí Tamajku aj s jeho straníckou podporou. Pre zaujímavosť, smeráčka Eva Kolláriková získala v župných voľbách 1463 hlasov a to ju podporoval Smer, HZDS, SNS aj HZD, čo jej na kreslo poslankyne nestačilo. Valo teda ako nezávislý spravil celkom slušný výsledok.

Katarína Cibulková

Keď bol Peter Ottinger schopný v roku 2006 získať v primátorských voľbách 688 hlasov, Katarína Cibulková bude iste úspešnejšia. KDH a SDKÚ volilo v júni v parlamentných voľbách asi 32 percent Piešťancov, teda rovnako ako stranu Smer. Keďže má však Cibulková sediaca v troch parlamentoch imidž superposlankyne a ako dlhoročná poslankyňa MsZ doteraz ničím pozitívnym na seba pozornosť spoluobčanov neupútala, zaiste ju nebudú voliť všetci voliči „veľkej“ SDKÚ. Aj keď zoberieme do úvahy fakt, že s kampaňou jej pomôže tak dcéra Dominika ako aj premiérka Iveta, môj odhad jej volebného zisku je do 2000 hlasov. Poslankyňou kraja sa stala vďaka 2130 hlasom. Pri nich sme však mohli krúžkovať štyroch kandidátov.

Kandidáti z druhej skupiny, Urban, Drahovský a Ručkay získajú všetci spolu približne 1000 hlasov.

Krátky sumár

Remo Cicutto – favorit volieb, ak jeho protikandidáti neprídu s niečím, čo by jeho povesť poškodilo, je takmer isté, že vyhrá. Do karát mu hrá fakt, že vážnych protikandidátov má troch, ktorí sa o hlasy pobijú medzi sebou.

Miloš Tamajka – strategický omyl Smeru, šancu na úspech má len v prípade kampane, ktorá odstaví Cicutta a Martin Valo pred voľbami vyzve svojich voličov hlasovať za neho.

Martin Valo – čierny kôň volieb (džokej Váňa :-) ), víťazstvom pre neho bude už to, keď porazí Tamajku a stane sa poslancom. Vyhrať môže len v prípade, že zmobilizuje mladých voličov, na ktorých chce postaviť kampaň a Cibulková s Cicuttom si vzájomne „zoberú“ hlasy.

Katarína Cibulková – Hoci to znie zvláštne, až smiešne, je to Cicuttova najvážnejšia protikandidátka. Vzhľadom na svoju prácu a prácu SDKÚ v zastupiteľstve je zrejmé nakoľko sa jej Cicutto musí obávať. Šancu na úspech má však len vtedy, ak kampaňou odradí voličov súčasného primátora dať svoj hlas jemu a zahlasujú za ňu spoľahlivý voliči KDH.

Autor:  Michal Petruška

Populárne články