Connect with us

Samospráva

Majú Piešťany dosť cyklochodníkov?

Published

on

Reklama

Mnohí Piešťanci vlastnia aj niekoľko bicyklov, ale majú Piešťany dosť cyklochodníkov? Aj o tejto problematike sa hovorilo na seminári o cyklistickej doprave, ktorý sa uskutočnil 30. septembra v Mestskej knižnici.

[singlepic id=20560 w=320 h=240 float=left]Pri príležitosti otvorenia druhej etapy chodníka okolo potoka Dubová zhrnula prednostka mestského úradu Denisa Bartošová súčasný stav infraštruktúry pre cyklistov v Piešťanoch. Začala značenou cestou pre cyklistov zo sídliska Adam Trajan do centra mesta. „Má 2,2 kilometra a mnohí Piešťanci si ani neuvedomujú, že ju majú,“ povedala D. Bartošová. Na väčšej časti tejto trasy sú cyklisti na ceste spolu s autami a časť je zelenými pásmi vyznačená na chodníkoch pre chodcov.

Reklama

Špecifickým riešením, ktoré má len málo iných miest, je podľa jej slov zobojsmernenie jednosmeriek pre cyklistov. Na uliciach Poštová, Kollárová, Štúrova sú jeden meter široké pruhy, ktoré vyznačujú priestor pre cyklistov.

[singlepic id=20632 w=320 h=240 float=right]Pokračovala popisom rekreačných cyklochodníkov – okolo Sĺňavy a potoka Dubová. Prvý z nich meria spolu 11,32 km a v katastri Piešťan je novo vybudovaný 4,86 km dlhý úsek. Väčšia časť ešte len čaká na rekonštrukciu. Problém s dokončením celého kolokruhu majú obce na druhej strane Sĺňavy. Tie by projekt chceli financovať z eurofondov, ale bránia im nevysporiadané pozemkové vzťahy.

Reklama

Myšlienka vybudovať cyklotrasy okolo potoka Dubová vznikla v roku 2004 pri plánovaní jeho revitalizácie. Dnes sú dokončené dva úseky. Cyklisti sa po nich bezpečne dostanú z križovatky Krajinská – Dominika Tatarku na Lodenicu, s revitalizáciou by sa malo pokračovať v úseku od hotela Váh po po Teplickú ulicu.

[singlepic id=20631 w=320 h=240 float=left]Odborníčka na na cyklodopravu z Českej republiky Radka Žáková, ktorá mala na seminári prednášku o podpore cyklistickej dopravy v mestách, si myslí, že Piešťany sú na tom v porovnaní s ostatnými mestami Slovenska relatívne dobre. „To ale neznamená, že by ste mali zaspať na vavrínoch. Každý chodník priťahuje ľudí a preto ich treba budovať viac a viac,“ povedala R. Žáková. Osobne sa vraj v poslednom období bicyklovala okrem Piešťan aj po Žiline a Liptovskom Mikuláši a úrovňou chodníka okolo Dubovej bola milo prekvapená.

Ohľadom budovania nových chodníkov podľa jej skúseností pomáhajú najmä občianske iniciatívy. „Niekdy to robia úrady automaticky, sú také mestá alebo sa o to musí zasadiť verejnosť. U nás rôzne občianske iniciatívy upozorňujú na to, že sa zabúda na cyklistov,“ uzavrela Radka Žáková z Centra dopravného výskumu Českej republiky.

Video z otvorenia druhého úseku cyklochodníka okolo Dubovej:

[youtube width=“522″ height=“350″]http://www.youtube.com/watch?v=KteJhkh_4LQ&feature=player_embedded[/youtube]

Text a foto: mp

 

Populárne články