Connect with us

Samospráva

Lipu na Námestí slobody prestavba údajne neohrozí

Published

on

Reklama

Chátrajúci stánok „Pod lipou“ noví majitelia zbúrali. Namiesto neho tam chcú mať kaviareň. Existuje však obava o zdravie lipy malolistej. V apríli zastupiteľstvo odsúhlasilo predaj budovy a častí priľahlých pozemkov Jurajovi Románekovi a Petrovi Kohútovi za 25 800 eur.

[singlepic id=19865 w=320 h=240 float=left]Na problém nás upozornil čitateľ. Podľa jeho slov bolo cez oplotenie stavby jasne viditeľné, že koreňový systém lipy je prestavbou poškodený. Dnes je priestor zabetónovaný a pokračuje sa v rekonštrukcii.

Reklama

Referát životného prostredia už v stanovisku k predaju stánku nového majiteľa žiadal, aby pri stavebných prácach spolupracoval s odborníkom na dreviny, ktorý schváli všetky zásahy v bezprostrednom okolí stromu. Referentka Radomila Škodná nám však povedala, že stavebník dodnes nepredložil žiadny plán ochrany stromu v rámci stavebných prác: „Požadovali sme, aby tam bol prítomný dendrológ, ktorý bude robiť opatrenia, pretože nám na tom strome záleží.“ Lipa má kultúrno–historický význam. Podľa archívnych dokumentov pri nej už 28. októbra 1920 boli oslavy vzniku Československej republiky. Aj preto je nazývaná Lipou slobody.

[singlepic id=12555 w=320 h=240 float=right]Kvetoslava Lapčáková zo stavebného úradu povedala, že pokiaľ vie, stavebník konzultoval problematiku s viacerými dendrológmi a podľa ich pokynov zabezpečil korene. Referátu životného prostredia však o tom žiadny protokol nedoručil.

Reklama

„Korene boli obnažené, stavebná činnosť sa tam stále deje a stav nie je ideálny,“ povedala Eva Wernerová, poslankyňa mestského zastupiteľstva, ktorú majitelia stavby pred týždňom požiadali o odbornú radu. Podľa jej slov prestavba poškodila povrchové korene s menšími priemermi. „Horšie je, že to bolo preschnuté a znečistené stavebnými materiálmi. Doporučili sme zakryť to zeminou a liať tam vodu dva dni,“ informovala E. Wernerová.

Architekt a zástupca staviteľa Peter Ondrášik potvrdil, že korene sú chránené textíliou a polystyrénom podľa pokynov odborníčky. „Kopanie základovej spáry som sám sledoval, aby robotníci nesekli do hociktorého koreňa. Po konzultácii so statikom sme navrhli klenbu pre nosný koreň,“ uzavrel P. Ondrášik.

Autor: Martin Palkovič

REKLAMA

Populárne články