Connect with us

Samospráva

Kandidáti na župana v predvolebnej debate Piešťany takmer nespomenuli

Published

on

Reklama

Väčšia časť utorkovej diskusie na TA3 sa točila okolo nemocníc v Dunajskej Strede a Galante. Na zlý stav Krajinského mosta upozornil iba Ivan Uhliarik (KDH), konkrétny návrh na riešenie tohto problému však nezaznel.

Reklama

Župné zastupiteľstvo začiatkom októbra rozhodlo, že do dvoch nemocníc na juhu Slovenska môže vstúpiť súkromný kapitál. Práve na tom postavil svoju kampaň bývalý minister zdravotníctva Ivan Uhliarik. Zatiaľčo ďalší z kandidátov Józef Berény (SMK) v tejto otázke podporil súčasného župana Tibora Mikuša (nezávislý s podporou Smeru), ostatní boli prevažne v opozícii. Práve medzi Mikušom a Uhliarikom to najviac iskrilo.

Župan obhajoval doterajšie fungovanie spomínaných nemocníc, ale jeho protikandidát odmietal vstup súkromného kapitálu. „Je úplne jedno akými slovami nazvete privatizáciu, pre ľudí to znamená jedno: nemocnice budú orientované na zisk a nie na pacientov,“ argumentoval bývalý minister zdravotníctva, ktorého podporil aj Józef Nagy, kandidát na župana za stranu Most-Híd.

Reklama

Mikuš niekoľkokrát zdôraznil, že Uliarik rezort zdravotníctva riadil neodborne. „Ako som pochopil vy ste zástanca prechodu týchto nemocníc do konkurzu, teda do rúk o ktorých nevieme nič,“ povedal predseda kraja najsilnejšiemu konkurentovi.

Témam ako nezamestnanosť, cestovný ruch a infraštruktúra bola venovaná druhá časť televíznej debaty. V nej súčasný župan poukázal na to, že návrhy predlžené zastupiteľstvu mali priemerne 85% podporu poslancov. Pripomenul, že trnavskému kraju Európska únia udelila ocenenie Podnikateľský región roka 2012. Doteraz sa podľa neho podarilo opraviť väčšiu časť ciest, ktoré má kraj v správe.

„Choďte na most do Piešťan a budete sa báť vyhnúť autobusu, ktorý ide proti vám. Tých 50 miliónov eur neprinieslo tie výsledky, ktoré mohlo priniesť, a ktoré prinieslo v iných krajoch,“ nesúhlasil Uhliarik. Ako by tento konkrétny problém riešil vo funkcii predsedu kraja, však nepovedal.

Najmenej výrazne sa v diskusii predviedol Andrej Richnák, kandidát za Nový parlament – stranu, ktorú zastupuje aj Roman Ruhig, majiteľ ruiny hotela Lipa. „Ľudia chcú počuť riešenia a nie hádky,“ zhodnotil na záver relácie Richnák.

Text: Martin Palkovič Foto a video: TA3

Populárne články