Connect with us

Samospráva

Husákove deti majú potomkov, preto chýbajú miesta v škôlkach

Published

on

Reklama

Štátna politika na podporu populácie z čias socializmu sa prejavila aj v Piešťanoch. Generácia tzv. Husákových detí má v týchto rokoch vlastných potomkov. Radnica sa preto musí vyrovnať s chýbajúcimi miestami v materských škôlkach.

[singlepic id=26528 w=520 h=340 float=center]

Reklama

 

Na problém upozornil mestské zastupiteľstvo poslanec Miloš Tamajka (Smer-SD), ktorý je v školských radách dvoch mestských škôlok. „Zatiaľčo materská škola na Ružovej ulici mala v minulosti 35 žiadostí, teraz ich je 70. Táto situácia ja alarmujúca posledné dva roky a ďalšie dva až tri ešte potrvá,“ povedal Miloš Tamajka. Dodal, že na uspokojenie všetkých žiadateľov o umiestnenie detí je potrebné vytvoriť ďalšie tri triedy.

Reklama

Aj vďaka navýšeniu maximálneho počtu detí v triedach sa radnici podarilo tento rok umiestniť v škôlkach vyše 700 detí, čo je asi o 30 viac ako vlani. Napriek tomu sa tam nedostali deti, ktoré nemajú v Piešťanoch trvalé bydlisko alebo nedosiahli vek tri roky.

Počet žiadateľov bude pritom pravdepodobne ešte stúpať. Primátor Remo Cicutto pripustil vytvorenie ďalšej triedy. Rozhodnú o tom poslanci pri schvaľovaní budúcoročného rozpočtu. Zaoberať by sa ním mali v decembri.

Vlani sa na Slovensku narodilo najviac detí za posledné roky. Tieto deti budú potrebovať miesta v škôlkach v najbližších dvoch rokoch. Potom by mal dopyt postupne klesať. Prudký nárast pôrodnosti spôsobila generácia Husákových detí, teda ľudí narodených v polovici 70. rokov minulého storočia. Vtedy vrcholila propopulačná štátna politika a rodiny si zakladali ľudia narodení po II. svetovej vojne, kedy vrcholila ďalšia silná populačná vlna.

Text: Martin Palkovič Ilustr. foto: Tomáš Hudcovič

REKLAMA

Populárne články