Connect with us

Samospráva

Mesto chce zvyšovať niektoré dane a poplatky

Published

on

Reklama

Ak návrhy prejdú mestským zastupiteľstvom, život v Piešťanoch bude od januára o niečo drahší.

Reklama

[singlepic id=27286 w=520 h=340 float=center]

 

Reklama

Zmeny sa týkajú poplatkov za komunálny odpad, psov aj daní z nehnuteľností. O 10 % by sa mohla zvýšiť aj daň za ubytovanie, o ktorej poslanci v tomto roku už diskutovali.

Mesto dnes zverejnilo návrhy zmien niektorých všeobecne záväzných nariadení, ktoré musia ešte prejsť komisiami, radou a o ich definitívnej podobne rozhodne 13. decembra mestské zastupiteľstvo.

Poplatok za psa chce radnica zvýšiť z 9 na 15 eur v rodinných a z 34 na 40 eur v bytových domoch. Obyvatelia Kocuríc by mali od nového roka platiť 10 namiesto súčasných 7 eur ročne.

Mierne chcú zvýšiť aj poplatok za odvoz komunálneho odpadu. Zatiaľčo dnes platíme 0,070 eura za osobu a deň po novom to má byť 0,073 eura. Za 365 dní je to navýšenie o 1,10 eura.

Jeden cent za meter štvorcový ročne si v prípade schválenia návrhu všeobecne-záväzného nariadenia o dani z nehnuteľnosti priplatia aj majitelia domov a bytov. Ak vlastníte byt o výmere 100 m2 radnica od vás bude pýtať o 1 euro viac ako v tomto roku. Mierne zvýšenie čaká aj vlastníkov záhrad a stavebných pozemkov.

Zdražovaniu sa pravdepodobne nevyhnú ani návštevníci Piešťan. Návrh mestského nariadenia o dani za ubytovanie počíta so zvýšením na 1,10 eura za osobu a deň. S týmto nápadom prišiel už v septembri poslanec Michal Hynek (Smer-SD), podľa ktorého by sa tak zvýšil ročný príjem mesta približne o 50-tisíc eur a chcel ním vykryť stratu v rozpočte za ním navrhované bezplatné parkovanie počas víkendov a štátnych sviatkov. Jeho kolegovia na septembrovom rokovaní bezplatné parkovania odmietli, avšak VZN o zvýšení dane za ubytovanie mal mestský úrad vypracovať (doplnené 23.11.2012 11:08h). Vlastníci a prevádzkovatelia ubytovacích zariadení  tento návrh rázne odmietli.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

Populárne články