Connect with us

Samospráva

Elektronické aukcie radnici tento rok ušetrili 262-tisíc eur

Published

on

Reklama

Systém nie je dokonalý. Pri rekonštrukcii Kolonády zvíťazil zlý dodávateľ. Celková úsporu napriek tomu vyčíslili na 33,45 %.

[singlepic id=23036 w=520 h=340 float=center]

Reklama

 

Mesto Piešťany je jednou z prvých slovenských samospráv, ktoré zaviedli verejné obstarávanie pomocou elektronických aukcií. V uplynulom roku tento systém ušetril 262-tisíc eur. Od roku 2007 je úspora 1,1-milióna. Informoval o tom primátor Remo Cicutto na decembrovom mestskom zastupiteľstve, keď poslanci diskutovali o ďalších možnostiach šetrenia v mestskom rozpočte.

Reklama

„Táto úspora nie je proti rozpočtu, ani proti projektovej dokumentácii, ale k otvorenej obálke,“ vysvetlila prednostka mestského úradu Denisa Bartošová.

Elektronické aukcie na rozdiel od bežného obstarávania nútia uchádzačov o zákazky financované z verejných zdrojov cenu znižovať. Predtým komisia iba otvorila obálky a vybrala najvýhodnejšiu ponuku. Teraz nasleduje druhé kolo – elektronická aukcia, kde sa uchádzači dozvedia najnižšiu cenu a prostredníctvom internetu ju ešte znižujú. Ušetrenú sumu potom obstarávateľ určí rozdielom medzi najnižšou v obálke ponúknutou cenou a cenou vybranou pomocou elektronickej aukcie.

REKLAMA

Primátor odmietol tvrdenie, že pôvodné rozpočty jednotlivých investičných akcií boli umelo nafúknuté, aby to vyzeralo, že radnica šetrí. Piešťany sú podľa jeho slov v tejto oblasti jednou z najlepších samospráv.

Najnižšia cena však nie je zárukou kvality. Minulý rok vyhrala elektronickú aukciu firma Euro-building a. s. Rekonštrukcia Kolonády sa predĺžila z pôvodne plánovaných 75 dní na jeden rok. Vláda chce zmenou zákona zabrániť tomu, aby pri verejnom obstarávaní víťazili zlí dodávatelia.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

Populárne články