Connect with us

Samospráva

Dočká sa opravy aj Kolonádový most?

Published

on

Reklama

Radnica má zatiaľ iba 25-tisíc eur, ktoré sú určené na rekonštrukciu strechy najdlhšieho krytého mosta na Slovensku. Či dostane 1,5 mil. eur na kompletnú opravu celej národnej kultúrnej pamiatky, zatiaľ nie je jasné.

kolonadovy most cyklisti

Reklama

Žiadosť o túto dotáciu podal mestský úrad začiatkom apríla na ministerstvo pôdohospodárstva, ktoré vyhlásilo výzvu s názvom Posilnenie kultúrneho potenciálu regiónov. Rozhodnutie malo byť známe v polovici prázdnin.

Projekt nie je prioritne zameraný na opravu Kolonádového mosta, ale na využitie jeho potenciálu v cestovnom ruchu. V prípade úspechu bude z európskych zdrojov opravená strecha, mostovka, chodníky, okná, stavebná konštrukcia a elektroinštalácia.

Reklama

„Výsledky žiadosti o dotáciu na komplexnú opravu Kolonádového mosta z výzvy ministerstva pôdohospodárstva ešte nie sú známe, Mesto Piešťany napriek tomu zabezpečuje podľa platnej legislatívy verejné obstarávanie na dodávateľa tejto stavebnej akcie s podmienkou uvedenou v zadaní, že zmluva o dielo bude podpísaná len v prípade, ak Mesto Piešťany dotáciu získa,“ informoval hovorca radnice Tibor Hlobeň.

Dodal, že samospráva čaká na rozhodnutie ministerstva pôdohospodárstva. Prostriedky vo výške 25-tisíc eur, ktoré na opravu strechy poskytlo ministerstvo kultúry, budú použité iba ak bude žiadosť o 1,5 mil. eur neúspešná.

Kolonádový most dala v roku 1932 postaviť firma Alexander Winter a synovia podľa návrhu mladého architekta Emila Belluša. Dnes ja zapísaný v Ústrednom zozname pamiatkového fondu SR. Je architektonickým unikátom, vrcholom funkcionalistickej tvorby na Slovensku a stavbou oceňovanou aj v zahraničí. Medzinárodnou úniou architektov bol zaradený medzi najzaujímavejšie funkcionalistické stavby sveta.

Text a ilustr. foto: Martin Palkovič

Populárne články