Connect with us

Samospráva

Diskusia o zákaze alkoholu pokračuje. Priestor dostal aj oponent

Published

on

Reklama

Do druhého vydania diskusie na tému zákaz pitia alkoholu na verejnosti a dodržiavanie nočného pokoja, ktorú vysiala TV Karpaty, bol pozvaný aj pripomienkovateľ návrhu VZN Pavol Veres. Jeho námietku podpísalo v máji prostredníctvom internetu 176 ľudí. Diskutoval s ním náčelník mestskej polície Marcel Mihálik.

[singlepic id=20978 w=320 h=240 float=right]V debate vďaka tomu zazneli argumenty oboch strán. Pre Pavla Veresa je návrh všeobecne záväzného nariadenia zásahom do slobôd občanov: „Máme iný názor a myslím si, že názor, ktorý zastáva mesto, nie je právne v poriadku.“ Ďalej pripustil, že proti návrhu, by sa mohla rozbehnúť petícia a spojená so snahou vysvetliť obyvateľom, prečo nie je toto nariadenie správne.

Reklama

Náčelník mestskej polície upozornil na počty závislých od alkoholu a VZN je podľa neho pomocou pre mestskú políciu, aby mohla týchto ľudí riešiť: „Ľudia na takéto priestupky stále poukazujú. Máme tu 9 tisíc dôchodcov a z ich strany stále počúvam, že s tým treba niečo robiť. Preto sme využili situáciu, umožnil nám to zákonodarca.“ Podľa jeho slov je VZN namierené najmä proti bezdomovcom, ktorí popíjajú na verejnosti a pohoršujú ostatných. Tiež má pomôcť riešiť ľudí, ktorí pod vplyvom alkoholu ničia majetok a rušia nočný kľud.

„Sú to dva rôzne problémy – alkoholizmus a bežné, rekreačné požívanie alkoholu. Nie každý, kto požíva alkohol v spoločnosti, je závislý,“ argumentoval Pavol Veres. Mestská polícia si podľa neho vystačí iba s priestupkovým zákonom a nemá takýmto nariadením bojovať proti alkoholizmu.

Reklama

Marcel Mihálik upozornil, že pod pripomienkou boli podpísaní aj ľudia, ktorí sa dopustili priestupkov pod vplyvom alkoholu: „Jeden močil do fontány, ďalší podával alkohol svojmu mladistvému bratovi a iný v mestskom parku s fľašou vodky sedel na operadle lavičky.“

Debata sa dostala aj k problému kontroly volených zástupcov občanov. „Ono to trochu súvisí s tým, ako fungujú samosprávy a ako sú občania aktivizovaní. Ja som sa o návrhu dozvedel len náhodou. Inak by som vedel už iba o tom, že prešiel a žiadna pripomienka by nemohla byť podaná,“ konštatoval Pavol Veres a pripomenul, že mestská rada VZN jednohlasne schválila, ale z rokovania zastupiteľstva bol stiahnutý. Podľa Marcela Mihálik v tom období prišlo k dehonestácii samotného mesta Piešťany, keď médiá písali, že poslanci chcú zakázať štekot aj smiech. „Občania si zvolili poslancov a primátora, ktorí sa im zodpovedajú. Keď oni rozhodujú, tak zastupujú občanov a ich rozhodnutia treba rešpektovať,“ argumentoval M. Mihálik. „Demokracia v mesta sa neprejavuje iba cez zastupiteľstvo, ale aj cez verejné zhromaždenia a petície,“ oponoval mu Pavol Veres.

Celú diskusiu si môžete pozrieť tu.

Autor: M. Palkovič

Populárne články