Connect with us

Samospráva

Cyklochodník či železnica do Vrbového? Definitíva v nedohľadne

Published

on

Reklama
Reklama

Minister dopravy Ján Figeľ informoval začiatkom novembra o zámere premeniť opustené železničné trate na cyklotrasy. Potencionálne by podľa neho mohli prestavať aj železnicu Piešťany – Vrbové.

[singlepic id=4122 w=320 h=240 float=left]Podľa piešťanskej radnice sa však v tejto veci nič nové neudialo: „Majiteľom trasy je ministerstvo dopravy a doteraz sme nedostali od vlastníka žiadne záväzné stanovisko, čo mieni so svojím majetkom robiť,“ povedala vedúca sekretariátu primátora Drahomíra Moretová.

Primátor Remo Cicutto sa v minulosti priklonil k možnosti, ktorá počíta s nahradením koľajníc cyklochodníkom. „Najschodnejší variant je cyklistická trasa na korune železnice,“ vysvetlil Remo Cicutto svoj odmietavý postoj k možnosti zachovať vlakovú trať a súčasne postaviť aj cyklistický chodník. Jeho partner z Vrbového Ján Jánoška si vie predstaviť, existenciu chodníka aj železničnej trate vedľa seba.

[singlepic id=4146 w=320 h=240 float=right]To je aj predstava aktivistov z občianskeho združenia Čango, ktorí na trati pravidelne organizujú preteky pákových drezín. Podľa Vladimíra Vaculu bola likvidácia trate vyčíslená na 4 milióny eur, pričom za takýto obnos by mohla byť vybudovaná hneď aspoň časť cyklistického chodníka, popri koľajniciach: „Vytrhať koľaje je samo o sebe dosť náročný a zdĺhavý proces.“ Podľa jeho slov občianske združenie do konca roka osloví Trnavský samosprávny kraj so žiadosťou o pomoc. „Pre nás je kraj najprijateľnejší partner a máme aj celkom slušný prísľub od ministerstva dopravy,“ povedal šéf OZ Vladimír Vacula a dodal: „Budovať cyklochodník popri trati je najlacnejšie aj najschodnejšie riešenie vo všetkých fázach.“

Reklama

V lete 2009 založil Trnavský samosprávny kraj, mestá Piešťany, Vrbové a obce Trebatice, Krakovany združenie s názvom Mikroregión Zelená cesta, ktorého cieľom mal byť spoločný postup po prevode železničnej trate do vlastníctva Trnavského samosprávneho kraja. K tomuto prevodu dodnes nedošlo.

Autor: Martin Palkovič Foto: Tomáš Hudcovič

REKLAMA

Populárne články