Connect with us

Komunálne voľby 2010

Ako si primátorskí kandidáti predstavujú spoluprácu s kúpeľmi?

Published

on

Reklama
Reklama

Prinášame vám štvrté kolo odpovedí kandidátov na post primátora Piešťan, tento raz na otázku: “Vidíte nejaký problém vo vzťahoch medzi Slovenskými liečebnými kúpeľmi Piešťany a Mestom Piešťany? Ako by ste si predstavovali vzájomnú spoluprácu týchto dvoch subjektov?”

V nasledujúcich riadkoch si môžete prečítať odpovede piatich kandidátov.

Miloš Tamajka – SMER – SD

[singlepic id=6357 w=320 h=240 float=left] Pre Piešťany je spolupráca so Slovenskými liečebným kúpeľmi historicky daná. Je dôležité, aby samospráva a vedenie kúpeľov našli spoločnú reč a snažili sa o prinavrátenie zašlej slávy nášmu mestu. V súčasnosti sa priority oboch subjektov viac-menej rozchádzajú.  Vezmime si napríklad obyčajnú závoru pri vstupe do areálu kúpeľov. Keď prejdete kolonádový most predstavuje pomyselnú hranicu, ktorá oddeľuje Kúpeľný ostrov od mesta. Prekonaniu tejto bariéry pomôže intenzívnejšia komunikácia, stanovenie spoločných cieľov a tímová práca.  Mesto už niekoľko rokov finančne dotuje kúpalisko Eva (majetok kúpeľov) počas letných mesiacov, ale naopak mi chýba podpora kúpeľov pre mesto. Evidentne kúpele nemajú záujem na rekonštrukcii Evy a preto musíme hľadať náhradné riešenie, ktoré uspokojí plavecké kluby, obyvateľov mesta aj návštevníkov. Mám na mysli vybudovanie mestskej plavárne, ktorá tu už mala stáť minimálne 8 rokov, ale doposiaľ vždy to skončilo len pri sľuboch.

Reklama

SLK sú naším najväčším zamestnávateľom v meste, ale majú klesajúci trend zamestnávať obyvateľov priamo z nášho mesta. Je tam veľa „cezpoľných“ zamestnancov a bol som upozornený, že daný trend má stúpajúci charakter, aby sa porušili dlhoročné rodinné väzby. Preto by som chcel otvorene komunikovať s vedením kúpeľov, aby prioritne boli zamestnaný naši obyvatelia, keďže zatiaľ nemáme vytvorený priemyselný park a nemáme nových investorov v našom meste.

K spolupráci je najdôležitejšia otvorenosť a komunikácia, preto všetko je postavené na vyjednávaniach a určení si cieľov. Mojou úlohou bude začať otvorene komunikovať s kúpeľmi ohľadne pomoci pre našich seniorov vo forme zliav pre kúpeľné procedúry. Táto liečivá voda by mala byť finančne dostupná aj pre seniorov a menej majetných ľudí ako to bolo aj v minulosti.

Marcel Urban – Ľudová strana Naše Slovensko

[singlepic id=6355 w=320 h=240 float=left] Je načase si uvedomiť krutú realitu a prestať snívať o niekdajšej sláve Piešťan ako svetoznámom kúpelnom meste. Situácia je taká, že Piešťany sú mesto v ktorom máme aj kúpele. Ako som už spomínal pokiaľ budú kúpele v cudzích rukách tak to bežným občanom, o ktorých mi hlavne ide, neprinesie nič. Ľudová strana Naše Slovensko podporuje to, aby sa podobné podniky ako sú aj Piešťanské kúpele znovu zoštátnili a ústavným zákonom sa zabránilo ich znovu ukradnutiu. Momentálne máme vďaka kúpelom len vysoké ceny a to sa nezmení pokial nebudú kúpele opäť slovenské.

Martin Valo – nezávislý kandidát

[singlepic id=6356 w=320 h=240 float=left] Piešťany sú kúpeľným mestom. Mesto má kúpeľný štatút. Štát predal piešťanské kúpele a vlastník je zo zahraničia. Jeho záujmom je iba zisk. A zisk vytvára po svojom. Majiteľom mohol byť Slovák. Mesto dostalo 5 percent od štátu. Ale v čase revolúcie mala vtedajšia samospráva na ministerstve šancu získať 10 percent z každého podniku na území mesta. Nestalo sa. Aj keď bol na to predpis. Vďaka aktivite nebohého mestského poslanca pána Ing. Petra Benáka má mesto Piešťany 10 percent iba z tohoto jediného podniku. VPNkárov zaujímala iba rekonštrukcia a iba nemocnice… Keď kúpele vlastnil štát, alebo akciová spoločnosť pod vedením pána Ing. Martinku, do mestskej kasy ročne pribudala desatina zo zisku – 20-25 slovenských miliónov. Vtedajší minister Mikloš vedel čo robí, keď piešťanské kúpele predal s pozemkami, budovami, zariadeniami. Toto nezmeníme. Zmeníme iba komunikáciu s majiteľom kúpeľov. Ako primátor, nie ako – SÚKROMNÁ – osoba. Kúpele tu budú vždy. Preto každý predstaviteľ mesta Piešťany sa musí neustále snažiť svojou osobnosťou postarať o vzájomný dialóg pre prospech – OBČANOV- a návštevníkov kúpeľov.

Jozef Drahovský – nezávislý kandidát

[singlepic id=6353 w=320 h=240 float=left] Podľa môjho názoru sa dajú určiť vzťahy medzi rôznymi dvoma subjektami (či už firmami alebo ľuďmi) na stupnici od tých negatívnych, kedy si navzájom ubližujú, až po tie idealistické, kedy sa každý snaží o dobro toho druhého. Ja vidím vzájomný vzťah SLK Piešťany a Mesta Piešťany niekde uprostred, skôr smerom k tej pozitívnej časti stupnice.

Chcem, aby sa kooperácia posunula omnoho viacej k vzájomnej spolupráci. SLK Piešťany považujem za jeden z kľúčových podnikov v Piešťanoch, nielen kvôli počtu zamestancov, stabilite tejto firmy, ale aj kvôli možnosti, ktorú majú kúpele v rámci vytvárania obrazu o našom meste. V súčasnosti existuje mnoho otvorených tém, o ktorých všetci vieme, ktoré sú v patovej situácii a je nutné nájsť riešenie pre budúcnosť. Rovnako exisuje aj potenciál vytvoriť užšiu spoluprácu v rámci rozvoja cestovného ruchu. Riešením situácie je podľa môjho názoru viac komunikovať a hľadať kompromisy, ktoré by priniesli úžitok obom. Vzájomným dialógom oboch partnerov, kedy sa vyjasnia pozície a predstavy, sa dajú nájsť spoločné ciele.

Zo strany Mesta Piešťany budem presadzovať aktívny prístup k SLK Piešťany. Výsledok však vždy v takomto prípade závisí od oboch partnerov.

Katarína Cibulková – SDKÚ-DS, KDH, Most – Híd

[singlepic id=6354 w=320 h=240 float=left] Spolupráca a vzájomný dialóg mesta a kúpeľov nezodpovedajú tomu, že mesto je akcionárom kúpeľov a kúpele sú najväčší zamestnávateľ v meste. Mojim cieľom je preto zintenzívniť komunikáciu o 100 percent tak, aby bola zodpovedajúca postaveniu týchto dvoch rozhodujúcich hráčov. V mojom programe je možnosť spolupráce vyjadrená predovšetkým v doriešení fungovania kúpaliska Eva. Rokovala som s pánom riaditeľom kúpeľov a vyvrátil informácie, podľa ktorých nie sú kúpele ochotné dlhodobo prenajať kúpalisko Eva mestu, aby ich mohlo rekonštruovať.

Populárne články