Connect with us

Reklama

Príbehy z kliniky Zverland: Bojovník Benji

Published

on

Reklama

Jedného dňa prišla na kliniku Zverland pani so psíkom v úbohom stave. Bolo vidieť, že každý krok mu spôsoboval veľkú bolesť. Celé telíčko mal vychudnuté, koža mu prepadala do medzirebrových priestorov. Keď pani povedala, že ho našla v takomto stave pri ceste, bolo už všetko jasné.

Reklama

Psík buď ušiel, alebo ho niekto vyhodil… Z bolestivej nestabilnej chôdze bolo jednoznačné, že utrpel vážny úraz. Pravdepodobne ho zrazilo auto.

Po základnom klinickej prehliadke, psík musel podstúpiť RTG vyšetrenie, aby sme zistili, akou traumou prešiel. Výsledky zhotovených snímkov boli nepríjemným prekvapením. Zlomená bola pravá predná aj zadná noha. Okrem toho pravý bedrový kĺb mal totálne vykĺbený, čo tiež znemožňuje fyziologické zaťaženie končatiny. Z RTG snímkov bolo jasné, že zranenia sú staré minimálne niekoľko týždňov (foto č. 2., 3. 4.).

Reklama

Pani, ktorá doniesla psíka na naše pracovisko, sa rozhodla si ho ponechať. Dala mu meno Benji. Navrhli sme jej postup chirurgických zákrokov, ktoré by mal havino podstúpiť.

Prvá operácia bola vykonaná na hrudnej končatine. Zákrok bol komplikovaný vekom zlomeniny, keďže tá už bola v procese hojenia, ale lomné plochy boliposunuté na nesprávnom mieste. To znamenalo, že sme v prvok kroku museli doslova lámať chybný zrast a reponovať lomné plochy . Následne sme kosť fixovali osteosyntetickým materiálom, konkrétne palňou a šiestimi skrutkami. (foto č. 5.)

Druhou operáciou sme sa snažili vrátiť funkčnosť zadnej labke, ktorá bola vykĺbená v bedre. Technika FHO (femoral head and neck osteotomy) je síce veľmi invazívny zákrok, ale jeho cieľom je odstrániť psíkovi bolesť, ktorú spôsobuje náraz hlavice stehennej kosti do kĺbovej jamky (foto č 6.). Zákrok bol úspešný aj u Benjiho. Po pár dňoch nastupoval na pacičku, akoby sa nič nestalo. Poslednú zlomeninu na panvovej končatine sme nechali na silu prírody.

Po operáciách bolo potrebných ešte niekoľko kontrolných preväzov a rtg snímkov. Po skoro 3 mesiacoch sa Benji výrazne zmenil. Pribral, jeho srsť bola hustejšia a lesklá a taktiež psychicky pôsobil vyrovnanejší. Lomné plochy na operovanej labke pekne zrástli a mohli sme sa dostať k poslednému zákroku a to vybratiu kostných implantátov (foto č. 7.)

Niekoľko týždňov po operácii vyzeral Benji ako bezstarostný havino a návštevu kliniky považoval očividne za veľký omyl… :-) (foto č. 8.)

Ďaľšie príbehy z veterinárnej kliniky Zverland nájdete na adrese veterinarnaklinikazverland.sk.

(pr)

Populárne články