Úvod Podujatia Prechádzka za sochami Piešťan: Umenie v parkoch

Prechádzka za sochami Piešťan: Umenie v parkoch

REKLAMA
Dompek Pizza 2021

Združenie Čierne diery a Piešťanská mestská galéria pripravili na sobotu 21. augusta komentovanú prehliadku umeleckých diel po širšom centre mesta 아크로니스 트루이미지 2014 다운로드.

REKLAMA
PN Taxi
Buenos pizza  burger

Prehliadka je bezplatná bad guy. Uskutoční sa v sobotu 21. augusta od 14:30 a potrvá približne 2 hodiny. Začiatočným bodom stretnutia je Dom umenia od architekta Ferdinanda Milučkého 일루전 다운로드. Lektorkou je Linda Blahová z Piešťanskej mestskej galérie.

Za množstvo kvalitných diel vo verejnom priestore vďačia Piešťany najmä podujatiu Socha piešťanských parkov, ktoré sa konalo od roku 1967 콘에어 다운로드. Ambíciou podujatia bolo ponechať mestu každý rok dve až tri najkvalitnejšie diela a postupne tak vytvoriť stálu zbierku sôch po vzore zahraničných expozícií 트윈폴리오 다운로드. Dnes to znie ako utópia, ale piešťanské parky sa mali stať galériou pod holým nebom.

Prvú sochársku výstavu v mestských parkoch v roku 1961 podnietil architekt Ľubomír Mrňa, spoločne s Alexandrom Trizuljakom a ďalšími slovenskými sochármi. S víziou vybudovať stálu sochársku expozíciu v plenéri prišla kurátorka Ľuba Belohradská. V roku 1969, v rámci medzinárodnej prezentácie umenia, prebral podujatie teoretik umenia Ľubor Kára, ktorý v čase socializmu priviedol do Piešťan špičku súčasných umelcov z Paríža – generáciu Nových realistov. Na nábreží rieky Váh boli osadené sklenené rúry v tvare špirály, land-artové dielo Stanislava Filka, ktoré prečerpávalo vodu na breh. Zo stromu na Kúpeľnom ostrove viseli diela Jany Želibskej, imitujúce kokóny hodvábnika morušového. Na hladine rieky medzi mostami bolo upevnené dielo Jozefa Jankoviča. Z odpíleného stromu v tvare Y sa drobnou intervenciou Vladimíra Popoviča stala veľká gumipuška.

Ktoré diela zmizli a ktoré sa zachovali? Linda Blahová vás prevedie procesom mapovania a výskumu sôch v Piešťanoch. Kniha bola len začiatok. Sprievodca. Čierne diery v spolupráci s kúpeľmi po 50 rokoch nanovo osadili plastiku 28-tonovú plastiku Alexandra Trizuljaka a projekt Mesto ako galéria pokračuje v spolupráci s mestom Piešťany.

Rodina Trizuljakových zapožičala mestu ďalšie plastiky a v utorok 17. augusta prebehne vernisáž sochárovej výstavy v Dome umenia v kurátorskej koncepcii Sabiny Jankovičovej.
V piatok 20. augusta sa uskutoční multimediálne podujatie Nocturno, retrospektíva Polymúzického priestoru z roku 1970 v rámci Sochy piešťanských parkov s videomapingom na fasáde Domu umenia.

TS

REKLAMA