Úvod História Traja cisári sa stretli v Piešťanoch presne pred sto rokmi

Traja cisári sa stretli v Piešťanoch presne pred sto rokmi

REKLAMA
Dompek Pizza 2021

V Piešťanoch sa presne pred sto rokmi stretli traja cisári – bulharský cár Ferdinand Coburg, rakúsko-uhorský cisár Karol a nemecký Wilhelm II iriver plus 4. Ich vojenský porada je datovaná na 2. a 3. februára 1917.

Pohľadnicu pripomínajúcu pamätnú udalosť inicioval pred časom piešťanský zberateľ a filatelista Alexander Urminský.

Prvá svetová vojna trvala už vyše troch rokov a Nemecko a Rakúsko-Uhorsko, bojujúce v Trojspolku, nezaznamenalo žiadne zásadný úspech na frontoch 올챙이 db 다운로드. Hlavne Nemecko, ktoré stále verilo vo víťazstvo potrebovalo zmeniť taktiku vedenia vojny. Plánovaný zvrat nebolo možné dosiahnuť iba pozemnými operáciami a zároveň si aj udržať svoje pozície, preto sa rozhodli pre ponorkovú vojnu, „U-Boot Krieg“ Jurassic Raw. Okrem toho im situáciu sťažovalo aj vedenie vojny na dvoch frontoch, západnom a východnom ako aj námorná blokáda Británie, čím bolo Nemecko paralyzované od zásobovania, pretože nedokázali čeliť sile britského loďstva 포토샵 다운로드.

REKLAMA
Buenos pizza  burger
PN Taxi

Postoj Rakúsko-Uhorska k ponorkovej vojne nebol totožný s postojom Nemecka. Rakúsky cisár Karol s nasadením ponoriek od začiatku nesúhlasil 실버 패스트 다운로드. Bol presvedčený, že Spojené štáty na to zareagujú vstupom do vojny a to by zmarilo jeho plány na ukončenie vojny. Prekážkou bola aj morálna dimenzia ponorkovej vojny, ktorá spočívala v skrytom boji, t 포켓몬스터 하트골드 드라스틱 다운로드. j. útok bol prevedený bez sebaspozorovania sa, čím neumožnil nepriateľovi brániť sa.

Dôvodom pre stretnutie troch panovníkov v Piešťanoch bola práve ponorková vojna Notosans. Bulharský cár Ferdinand Coburg absolvoval začiatkom roku 1917 liečebný pobyt v piešťanských kúpeľoch, pričom počas neho odmietal kamkoľvek cestovať, preto sa stretnutie uskutočnilo tu 인텔리j 무료 다운로드. Cár bol ubytovaný v hoteli Thermia Palace, kde mal zriadený tiež svoj vojnový generálny štáb a vlastný poštový úrad.

thermia

Kráľ Karol pricestoval do Piešťan v civile vlakom, pričom cestu zo železničnej stanice do hotela absolvoval na koči ťahanom lipicanmi 수능 영단어 다운로드. Na druhý deň pricestoval cisár Wilhelm II, ktorému deň predtým priviezli jeho osobné auto, na ktorom sa presunul piešťanských kúpeľov.

Salón Ferdinand, kde sa uskutočnilo stretnutie.

Panovníci na riešenie situácie nemali rovnaký názor 아이리스 17 다운로드. Výsledok stretnutia však ovplyvnila predovšetkýcm informácia, ktorá prišla počas rokovaní z Washingtonu. Wilhelmovi doručili telegram od nemeckého veľvyslanca, grófa Bernstorffa: „Veľvyslanectvo vo Washingtone zatvorené. Odchádzam do Nemecka.“ Táto udalosť znamenala prerušenie diplomatických vzťahov USA s Nemeckom. Kedy vstúpia Spojené štáty do vojny, bolo teda len otázkou času. Wilhelm ihneď odoslal admirálovi von Tirpitzovi depešu, aby bezodkladne začal totálnu ponorkovú vojnu. Po predčasnom ukončení porady Karol aj Ferdinand opustili salónik a Karol ešte v teň deň odišiel. V hosťovskej knihe hotela Thermia Palace zanechali panovníci svoje podpisy, ale história na toto stretnutie zabudla.
Zdroj: cisarkarol.sk/ Foto: Martin Palkovič, Kúpele Piešťany

REKLAMA