Úvod História Pamätihodnosti mesta: Vila Lőger

Pamätihodnosti mesta: Vila Lőger

REKLAMA

V dnešnom dieli nášho seriálu, v ktorom predstavujeme pamätihodnosti Piešťan, sa budeme venovať opäť jednej zo zaujímavých stavieb pri rieke Váh If you really love mp3 downloads. V posledných rokoch meno Vily Lőger rezonovalo síce hlavne v súvislosti s jej predajom, Piešťanci ju ale poznajú ako bývalý stredoškolský internát 크롬 캐스트 다운로드. I vďaka množstvu zaujímavých architektonických detailov patrí táto budova k jednej z výrazných dominánt mesta.

IMG_9675 Vilu Löger v štýle rakúsko-uhorskej kúpeľnej secesie dal postaviť začiatkom minulého storočia staviteľ Franz Baumgartner z Viedne 앱 인벤터 다운로드. Najskôr slúžila ako penzión so štyridsiatimi izbami, v roku 1917 Baumgartner budovu predal. Vila dostala meno po fotografovi Gustávovi Lögerovi, ktorý chodil do Piešťan fotografovať kúpeľných hostí 웨이보 동영상 다운로드.

REKLAMA
Buenos pizza  burger
PN Taxi
Dompek Pizza 2021

Hrázdená stavba, realizovaná stavebnou firmou Halzl-Krátky, reprezentuje romantický, tzv. kúpeľný štýl prelomu 19. a 20. storočia. Je spomienkou na niekdajšiu malebnú zástavbu bývalého Kráľovského riadku (dnešnej Winterovej ulice) Download the 200-character manuscript. Pôvabný arkier na hlavnom priečelí je najstarším dochovaným arkierom v Piešťanoch. Objekt v pamiatkovej zóne bol navrhnutý na zápis do ústredného zoznamu kultúrnych pamiatok SR 아이콘 이리오너라 다운로드. Rekonštrukcia v závere 20. storočia prinavrátila vile funkčnosť a približne 60 rokov – do 2014 bola využívaná ako internát a jedáleň Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Piešťanoch mulan subtitles.

IMG_9689
Ako súčasť strednej školy patrila budova k majetku vyššieho územného celku – Trnavského samosprávneho kraja Eclipse font. Po zrušení internátu kraj vilu ponúkol na predaj vo verejnej obchodnej súťaži a jediným záujemcom o kúpu za 801 tisíc eur bola spoločnosť Fenix Development, založená v júli minulého roka Three Kingdoms 9 pk. Jej spoločníkmi sú Miroslav a Petr Borák z Uherského Brodu. Miroslav Borák je konateľom českej spoločnosti TEKOO, ktorá sa venuje veľkoobchodu s ovocím a zeleninou a patrí medzi päť najväčších spoločností v tejto oblasti v Čechách a na Slovensku Kang Ho-jung. Petr Borák tiež vedie zrekonštruovaný hotel Augustiniánsky dům v Zlíne. Z Vily Lőger chcú podľa posledných informácií urobiť noví majitelia štýlové ubytovacie zariadenie.

Ako vyzerala budova v minulosti nájdete aj v tomto zaujímavom videu z historických pohľadníc:

-ad-, Zdroj: pic-piestany.sk, foto: T. Hudcovič, A. Drahovská, video: You tube

REKLAMA