Connect with us

História

Pamätihodnosti mesta: Vila Lőger

Published

on

Reklama

V dnešnom dieli nášho seriálu, v ktorom predstavujeme pamätihodnosti Piešťan, sa budeme venovať opäť jednej zo zaujímavých stavieb pri rieke Váh. V posledných rokoch meno Vily Lőger rezonovalo síce hlavne v súvislosti s jej predajom, Piešťanci ju ale poznajú ako bývalý stredoškolský internát. I vďaka množstvu zaujímavých architektonických detailov patrí táto budova k jednej z výrazných dominánt mesta.

IMG_9675 Vilu Löger v štýle rakúsko-uhorskej kúpeľnej secesie dal postaviť začiatkom minulého storočia staviteľ Franz Baumgartner z Viedne. Najskôr slúžila ako penzión so štyridsiatimi izbami, v roku 1917 Baumgartner budovu predal. Vila dostala meno po fotografovi Gustávovi Lögerovi, ktorý chodil do Piešťan fotografovať kúpeľných hostí.

Reklama

Hrázdená stavba, realizovaná stavebnou firmou Halzl-Krátky, reprezentuje romantický, tzv. kúpeľný štýl prelomu 19. a 20. storočia. Je spomienkou na niekdajšiu malebnú zástavbu bývalého Kráľovského riadku (dnešnej Winterovej ulice). Pôvabný arkier na hlavnom priečelí je najstarším dochovaným arkierom v Piešťanoch. Objekt v pamiatkovej zóne bol navrhnutý na zápis do ústredného zoznamu kultúrnych pamiatok SR. Rekonštrukcia v závere 20. storočia prinavrátila vile funkčnosť a približne 60 rokov – do 2014 bola využívaná ako internát a jedáleň Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Piešťanoch.

IMG_9689
Ako súčasť strednej školy patrila budova k majetku vyššieho územného celku – Trnavského samosprávneho kraja. Po zrušení internátu kraj vilu ponúkol na predaj vo verejnej obchodnej súťaži a jediným záujemcom o kúpu za 801 tisíc eur bola spoločnosť Fenix Development, založená v júli minulého roka. Jej spoločníkmi sú Miroslav a Petr Borák z Uherského Brodu. Miroslav Borák je konateľom českej spoločnosti TEKOO, ktorá sa venuje veľkoobchodu s ovocím a zeleninou a patrí medzi päť najväčších spoločností v tejto oblasti v Čechách a na Slovensku. Petr Borák tiež vedie zrekonštruovaný hotel Augustiniánsky dům v Zlíne. Z Vily Lőger chcú podľa posledných informácií urobiť noví majitelia štýlové ubytovacie zariadenie.

Reklama

Ako vyzerala budova v minulosti nájdete aj v tomto zaujímavom videu z historických pohľadníc:

-ad-, Zdroj: pic-piestany.sk, foto: T. Hudcovič, A. Drahovská, video: You tube

Populárne články