Connect with us

História

Pamätihodnosti mesta: Súbor troch hotelov – Paula, Lívia, Riviera

Published

on

Reklama
Reklama

Súbor troch nábrežných hotelov Paula, Lívia a Riviera bol do zoznamu nehnuteľných pamätihodností zapísaný v roku 2009. Trojica víl sa nachádza na pravej strane Váhu v okrajovej časti Sadu Andreja Kmeťa a bola vybudovaná v rokoch 1927 až 1929. Na ich realizácii sa podieľalo až päť významných architektov, ktorými boli Franz Wimmer, Andreas Szőnyi, ktorí navrhli Rivieru, Fridrich Weinwurm a Ignác Vécsei boli autormi Lívie a Artúr Szalatnai-Slatinský vytvoril Paulu.

IMG_5151_resize

Hotely boli postavené v štýloch reminiscencia moderny, konštruktivizmus a funkcionalizmus, pričom najvýraznejšími úpravami prešiel momentálne štvorhviezdičkový hotel Pavla. Atraktívna poloha dopomohla súboru k reputácii akejsi plenérovej expozície medzivojnovej architektúry, kde objekty v bezprostrednom kontakte s parkom, teda vily Anna, Erna a Trajan sú ešte v mnohom poplatné tradícii, ale skupina troch objektov na nábreží vila Riviera, Lívia a Paula už zrkadlia príklon k nastupujúcemu funkcionalizmu.

IMG_5099_resizeIMG_5100_resize

Reklama

Vila Riviera slúži ako ubytovacie zariadenie a uzatvára nábrežnú skupinu troch víl, patriacich k znakovému špecifiku panorámy pravého nábrežia rieky Váh. Realizovaná bola v roku 1928 na základe návrhu Franza Wimmera a Andreasa Szőnyiho v štýle reminiscencia moderny. Dvojica achitektov sa na vzhľade Piešťan podpísala veľmi výrazne, pretože okrem spomínanej budovy realizovali aj vilu Anna v Piešťanoch, penzión Koss a hotel Cyril v Piešťanoch, stoja za projektom termálneho kúpaliska Eva v Piešťanoch, na ktorom spolupracovali s Václavom Kolátorom. Andreas Szőnyi bol tiež projektantom Mlynov a pekární v Piešťanoch, kde ďalších 5 rokov pracoval ako investičný referent. Momentálne funguje ako ubytovňa a kúpeľným hosťom ponúka 27 izieb.

IMG_5106_resizeIMG_5109_resize

Vila „Lívia“ bola postavená na základe návrhu architektov Fridricha Weinwurma a Ignáca Vécseiho v štýle konštruktivizmu a funkcionalizmu v roku 1927. Štvorpodlažná vila priťahuje pozornosť aj napriek tomu, že v posledom období chátra najvýraznejšie z celej trojice. Smutný osud postihol tiež oboch architektov, ktorým bola po vzniku Slovenského štátu najprv znemožnená činnosť a neskôr obaja tragicky zahynuli kvôli ich židovskému pôvodu. Fridrich Weinwurm bol v roku 1942 za nevyjasnených okolností pravdepodobne zastrelený pri pokuse o útek z väzenia na hranici s Maďarskom a Ignáca Vécseiho deportovali v roku 1944 do koncentračného tábora v Osvienčime, kde zomrel.

IMG_5184_resize

IMG_5159_resize

Vila Paula, toho času Hotel Pavla uzatvára skupinu troch víl a realizovaná bola v rokoch 1928 – 1929 na základe návrhu Artúra Szalatnaia – Slatinského v architektonickom štýle konštruktivizmu a funkcionalizmu. Tento významný architekt vytvoril v Piešťanoch sanatóriá Rozner a International i Vilu Astoria. Hotel Pavla nadobudol svoju novo-zrekonštruovanú podobu v roku 2005.

IMG_5152_resize

-lt/Zdroj: sk.wikipedia.org, Piešťanský týždeň, Piešťanské informačné centrum-

Populárne články