Connect with us

Blogy

Blog Jiřího Raisa: Voda nad zlato – Dve rúry na studenú vodu

Published

on

Reklama

Bol som niekoľkokrát v Spojených štátoch amerických. Máme tam štyroch vnukov. Niektoré technické veci ma zaujali. Nebudem písať o tom, že elektrická sieť má 120 voltov, čo bolo v Európe pred 70-timi rokmi. Zaujalo ma iné. Američanom do domu idú dve rúry na studenú vodu. Jedna, tá má len jeden kohútik a to v kuchyni. To je pitná voda. Voda na sprchovanie, záchod, polievanie záhrady je druhá silnejšia rúra a z nej tečie úžitková voda. Tá je podstatne lacnejšia ako tá pitná.


Keď som Američanom hovoril, že my splachujeme záchod pitnou vodou,  hovorili: „Ste bohatý štát“. Nie sme bohatí. Pred rokom 1989 štát dotoval mnohé položky aj vodu. Voda sa roky postupne zdražuje. Priemerný Slovák denne spotrebuje 100 litrov vody a to: 13 litrov na pitie a varenie, 87 litrov na splachovanie WC (25 l), osobnú hygienu a pranie a upratovanie.

Reklama

Náš bytový dom na Juhu bol postavený v 70-tich rokoch. Štát nám umožnil si byty kúpiť. Bohužiaľ bez fondu opráv, do ktorého sme v nájomnom za byt roky platili. Fond opráv sme začali vytvárať sami. Dávame do neho mesačne 0,83 € za 1 m2 plochy bytu. Postupne sme dom zateplili a urobili dynamickú reguláciu ústredného kúrenia, vrátane individuálnych meračov tepla. Šetríme 50 % tepla. Vymenili sme všetky rúry vody, plynu a odpadu. Máme nové výťahy.

Dažďovú vodu dostávame zdarma od sv. Petra. Odvádzame ju zo strechy dvoma zvodmi do kanalizácie firme TAVOS. Celý  dom za to platí asi 400 € ročne. Okrem toho ženské osadenstvo polieva prezahrádky a používa na to vodu z spoločného kohútika. Za túto vodu platíme odhadom asi 600 € ročne. Teda ročný náklad 1000 €.

Reklama

Začal som rozmýšľať, že dažďovú odpojíme od kanalizácie a použijeme na zalievanie predzáhradiek a tým ušetríme 1000 € ročne. V zásade to zákon dovoľuje. Nastali subjektívne a objektívne ťažkosti. Spoluvlastníci bytov začali trocha reptať, „veď doteraz to bolo v poriadku“. Náklady na dažďovú vodu sú skryté v ročných platbách a ľudia si ich až tak neuvedomujú. Objektívne ťažkosti boli nájsť projektanta, firmu, ktorá to urobí a súhlas úradov, aby sa to celé dalo urobiť. Tak som to vzdal.

Potom Trnavský samosprávny kraj dal na web výzvu na projekty participatívneho rozpočtu r. 2019. Uvedomil som si, že nemá zmysel robiť s vodou čiastkové riešenia, napríklad v jednom dome. Je sucho. Podzemnej vody je stále menej a my dažďovú púšťame do Váhu a ešte za to platíme. Voda by mala vsiaknuť do zeme v Piešťanoch. Veci treba riešiť. Je tu príklad Zvolena a Popradu, kde už začali.

Pripravil som projekt VODA NAD ZLATO a umiestnil som ho do participatívneho rozpočtu kraja. Bude to celodenný seminár o problematike dažďovej vody. Budú prednášať odborníci. Pozveme občanov a funkcionárov samosprávy celého okresu. Pred seminárom vydáme súbor prednášok, ktorý záujemcovia dostanú zdarma. Účelom projektu je, aby sa samospráva okresu Piešťany oboznámila nielen s problematikou úbytku vody, ale tiež navrhneme riešenia. Veď takých domov ako je náš, sú v Piešťanoch stovky. A možno raz sa okrasné zelené plochy v Piešťanoch nebudú polievať pitnou vodou, ako je to teraz. Máme možnosť šetriť prírodu aj naše peniaze.

Ak sa vám môj projekt páči môžete zaň hlasovať a tak ho priviesť k realizácii. Hlasovať je možné do 23. mája 2019 na https://tvorimekraj.hlasobcanov.sk/. Hlasovať treba minimálne za 3 projekty. Projekt sa volá Workshop VODA NAD ZLATO a je to jeden z 12 projektov okresu Piešťany.  Ja som okrem svojho projektu hlasoval za dva piešťanské projekty: Komunitné kultúrne, spoločenské a vzdelávacie centrum Piešťany a Piknik Park Sĺňava – 1.etapa. Vy si môžete vybrať z 89 projektov kraja, alebo z 12 projektov okresu Piešťany.

J. Rais
Zástupca vlastníkov bytov v bytovom dome na Juhu

Populárne články