Connect with us

Adam Rehák

Blog Adama Reháka: Gýmeš – rozsiahla zrúcanina hradu v pohorí Tríbeč

Published

on

Reklama

Po dlhšej odmlke sa znova ozývam prostredníctvom blogu, aby som vám opísal nový tip na výlet s poznávaním slovenských zrúcanín. Novú sezónu som zahájil výletom na hrad Gýmeš. Zrúcanina sa nachádza medzi mestami Nitra a Zlaté Moravce. Ako vždy, ja a kamarátka, vyrážame z Piešťan. Vyberám trasu po diaľnici, smer Trnava – Nitra- Beladice a Jelenec, odkiaľ nám začína turistika. Cesta trvá cca 1 hodinu a 15 minút. V Jelenci sme najskôr trocha poblúdili, ale dobrá pani nám ukázala cestu k parkovisku. Stačí pozerať tabule s nápisom „Chatová osada pod Gýmešom“. Prídete na parkovisko pri chatkách, odkiaľ sa už stačí vybrať po žltej turistickej značke do lesa.

Cesta na hrad

Cesta na hrad vedie klasickou lesnou cestou cez pekný dubový les. Škoda, že stromy sa ešte nezelenajú, určite je to krajšie v neskoršom období. Cesta ide stále hore a aj keď je terén ideálny, predsa sa trocha zadýchame. Po asi 35 minútach sa dostávame na malé rázcestie, kde si môžeme vybrať priamu cestu na hrad alebo krátku odbočku na výhľad z brala. My neváhame a vyberáme 5 minútovú odbočku na bralo. Nakoľko sa už dostávame nad úroveň lesa, naskytá sa nám prvý výhľad na okolie a obrysy hradu.

Reklama

Pokocháme sa okolím a urobíme zopár fotiek. Už teraz nám je jasné, že toto je len taká ochutnávka toho čo nás čaká, lebo hrad je ešte o dobrých pár desiatok metrov vyššie. Vraciame sa teda k rázcestiu a ideme priamo k hradu. Cesta vedie pekným stromovým tunelom, ktorý v čase kvitnutia musí vyzerať úžasne. Dostávame sa na lúku a z nej už len chvíľa a sme pred vstupom na hrad. Celá cesta trvala hodinu, ale bez odbočky to máte za 50 minút.

Gýmeš

Prichádzame na vytúžený hrad a hneď je vidno, že bude väčší a rozľahlejší ako sa zdal z diaľky. Kopa kamenia, lešenie a prístrešok pre robotníkov naznačuje, že aj tu sa pracuje na obnove, čo ma opäť veľmi teší. Prechádzame vstupom, kde kedysi bola určite brána a dostávame sa na akoby prednádvorie. Tu nás hneď zaujme vysoká, mohutná veža, ktorá je akousi hlavnou časťou celej zrúcaniny. Máte na ňu výhľad z každej časti areálu hradu. Chodíme sem a tam, aby sme videli každú časť hradu a našťastie aj úžasné výhľady vďaka super počasiu. Od nádvoria sa dostávame k veži, od ktorej ideme do zadnej časti areálu. Tu sa nachádza ďalšia veža. Vstupujeme do nej a mne sa zdá, akoby tu bol v minulosti nejaký chrám. Dokonca jedna zo stien je pomerne zachovaná s pôvodnými obrysmi. Ďalej postupujeme na hlavné nádvorie, ktoré tiež prechádza fázou obnovy. Dá sa tu aj opiecť slaninka či iná dobrota. Na hrade sú hneď dve miesta určené na opekanie. Hrad sám o sebe je veľký a pútavý. Stále je sa kam pozerať a čo objavovať. Ani sa nenazdáme, pokiaľ sme ho celý prešli a pofotili, ubehla takmer hodina aj s nejakou prestávkou na občerstvenie. Vraciame sa teda pomaly späť k autu a celý výlet na Gýmeši bol tak na 3 hodinky pohodovej turistiky s poznaním ďalšieho slovenského hradu.

Reklama

TIP: Cesta do Jelenca a k parkovisku nie je veľmi zložitá, ale pre nedostatočné značenie odporúčam ísť s GPS navigáciu.

Populárne články