Connect with us

Adam Rehák

Blog Adama Reháka: Dolná Krupá – obec hudby, ruží a medu

Published

on

Reklama
Reklama

Dnes vám predstavím obec Dolná Krupá, nachádzajúcu sa neďaleko Trnavy. Obec je známa najmä kaštieľom, v ktorom mal podľa legendy zložiť jednu zo svojich skladieb Ludwig van Beethoven. Ja som ale Dolnú Krupú navštívil tentokrát z iného dôvodu. Hneď vedľa kaštieľa sa nachádza aj iný slovenský unikát. Niečo pre milovníkov ruží, medu a medoviny, ale aj pre zvedavcov hľadajúcich niečo nezvyčajné, zážitok, za ktorým sa skrýva silný príbeh. Rozárium v Dolnej Krupej.

Ružiarska tradícia v Dolnej Krupej začala v prvej polovici 20. storočia a pričinila sa o to grófka Mária Henrieta Choteková žijúca v kaštieli v rokoch 1863-1946. Jej ružová záhrada sa radila medzi najväčšie na európskom kontinente. Aj preto ju volali „ružová grófka“. Z pôvodnej ružovej záhrady sa, bohužiaľ, napriek jej veľkosti a výnimočnosti nič nezachovalo. Ako roky plynuli, postupne sa na grófku zabudlo, a preto sa rozhodli majitelia medovinárstva Apimed obnoviť spomienku na významnú
rodáčku.
Vytvorili tu najväčšie súkromné rozárium na Slovensku. Podarilo sa im vysadiť už viac ako 1000 ruží. Kto má rád tieto kvety, bude očarený. Záhrada je ozaj krásna, pravidelne udržiavaná, a keď sú naplno rozkvitnuté, človek sa nevie vynadívať a hlavne tá vôňa! Ideálne prostredie aj na svadobné fotky. V strede rozária sa nachádza komín, ktorý je tu ako pozostatok z bývalého liehovaru. Majitelia na ňom plánujú urobiť vyhliadkovú vežu.

Vedeli ste že?

Pri každej ruži je na čriepku napísaný názov ruže, šľachtiteľ a rok uvedenia ruže? Zaujímavosťou je, že niektoré tieto čriepky sa zachovali, a tie čo môžete vidieť v rozáriu sú ich presnou kópiou.

Medolandia

Dostávam sa priamo do jednej z pôvodných budov patriacich kedysi k liehovaru, ktorý sa tu nachádzal predtým, než sa vybudovalo rozárium. Dnes slúži ako reštaurácia a majitelia k nej dostavali trojposchodovú vilu, predajňu medoviny a archívne pivnice s medovinou.
V budove sa organizujú degustácie a rôzne podujatia. Je tu možnosť si objednať prehliadku so sprievodcom. Tej som sa, samozrejme, zúčastnil a v skratke vám priblížim, čo vás za malý poplatok 5 eur čaká. V prvom rade veľmi príjemný historický výklad a ukážka celej budovy, vrátane medovej veže s balkónom a pivnicami, ale poporiadku. Začína sa v dolnom podlaží, kde vám sprievodca povie historický úvod o budove, zakladateľoch a histórii výroby liehu a neskôr medoviny. Potom máte možnosť si pozrieť priestory reštaurácie, ktorá je ako stvorená na svadby.
Plynulo sa presuniete do prvej degustačnej miestnosti na poschodí. Tu vás najviac zaujme zaujímavo riešené osvetlenie a veľmi pekný drevený stôl, na ktorom sú vypálené
zaujímavosti, vzory a emblémy.
Z degustačnej miestnosti sa prechádza do medovej veže, kde čaká návštevníkov prvá atrakcia
– medová kvapka, ale nie hocijaká. Táto 6 metrová medová kvapka je najväčšia na svete. Odtiaľto sa presuniete na balkón s výhľadom na rozárium, kostolnú vežu a celé okolie Dolnej Krupej.
Ešte máte možnosť ísť do ružového salónika Grófky Márie Henriety, ktorý je vybavený nábytkom z obdobia najväčšej slávy Chotekovcov. A odtiaľto sa ide na miesta pre milovníkov medoviny, do pivníc. Hlavne v letných mesiacoch je to príjemné osvieženie, keďže teplota je tu celoročne 12-14 stupňov.
Sprievodca vás zavedie do druhej degustačnej miestnosti v blízkosti pivnice, ktorá sama o sebe navodí zaujímavú atmosféru. Priamo z nej je výhľad na barikové sudy a zásobníky medoviny. Tu sa už dozvedáte zaujímavosti o medovine, jej výrobe, uskladnení a pod. Nakoniec prejdete celou barikovou pivnicou s obrovskými sudmi s medoviny a pivnicami s kójami, kde sa archivuje medovina. Pivnica je krásne celá vykladaná tehlami a príjemne nasvietená. Celá tá atmosféra je priam historicko – romantická.
No a nakoniec pre tých, čo majú záujem, je pripravená degustácia medoviny a možnosť zakúpenia si všetkého možného, čo sa medu týka priamo v Medovinotéke.
Od medoviny cez čokoládu až po sviečky. Celá prehliadka trvá cca 45 minút, ale teda nenudíte sa ani sekundu. Majitelia areál rozširujú a zveľaďujú tak, aby sa tu dalo konať viac podujatí rôzneho druhu, napríklad pre deti. Ale samozrejme oplatí sa tu zastaviť a pozrieť si krásnu záhradu ruží a dozvedieť sa niečo o histórii ruží a výrobe medoviny. Celkovo sa tu zdržíte cca 1,5 hodiny, takže odporúčam ako také príjemné spestrenie dňa. Prípadne sa dobre najesť v reštaurácii Mária Henrieta priamo areáli.

A.Rehák

Reklama

Populárne články