Connect with us

Názory

Predvianočný čas spája, Piešťany v ňom rozdeľujú čerti

Published

on

Reklama

Predvianočný čas i Vianoce sú obdobím, kedy majú ľudia k sebe bližšie, snažia sa o dobré skutky, pomoc druhému. Je to čas, ktorý spája. V Piešťanoch, ale opäť podobne ako vlani, dochádza k rozdeleniu. Dôvodom vzájomnej nevraživosti ľudí je Krampus – pochod čertov.

Miestna televízia zverejnila ako upútavku na blížiacu sa akciu, video, kde čert nahradil predavačku v pokladni s komentárom: „Hlavne „neľakať sa“ !!! Nie je čoho …“ Reakcie na seba nenechali dlho čakať, v komentároch sa vyjadrujú obe strany názorového spektra a chvíľami veľa vzájomného rešpektu nehľadajte.

Reklama

Jedni považujú pochod čertov za výbornú zábavu. Podľa nich má aj dobrý koniec, keďže Mikuláš napokon čertov vyženie z mesta. Druhej časti sa pochod nepáči a považujú ho za niečo neprirodzené v našom prostredí, alebo za podujatie priamo urážajúce kresťanské hodnoty. Vlani organizátori usporiadali podujatie na Rázusovej ulici a časti ulíc Teplická a Nitrianska. Čerti sa prechádzali priestorom ohraničeným zábradlím. Čo sa deje, videli iba ľudia tesne pri ňom. O mesiac sa pripravuje akcia znovu. Organizátori tento raz však neavizujú iba sprievod, ale celý čertovský deň, pričom na Námestí J. Murgaša chcú postaviť pekelný stan pre 2000 ľudí. Chystajú koncert, čertovskú afterparty. autogramiádu i fotenie. Pozývajú ľudí, aby si užili čertovský deň vo veľkolepom štýle.

Vlani akciu usporiadali napriek tomu, že samospráva s ňou nesúhlasila, pričom miestnu komunikáciu použili podľa dostupných informácií bez povolenia k zvláštnemu užívaniu. Výsledkom pochodu, na ktorý prišli tisíce ľudí, boli dopravné zápchy, neprejazdný Krajinský most a obmedzená možnosť dostať sa bezproblémovo napríklad do nemocnice. Našťastie sa nič vážne nestalo.

Reklama

Ozvali sa hlasy o nevhodnosti umiestnenia tohto podujatia v centre mesta. Jednak pre dopravné problémy, ale i pre spojenie so zapaľovaním adventných sviec, s odporučením, že by sa mohlo konať na letisku, či na štadióne. Organizátori na to nereagovali. Tento rok zmenili termín na sobotu, takže čerti sa nezačnú po uliciach preháňať hneď po zapálení adventnej sviece, avšak rozsah akcie podľa doposiaľ zverejnených informácií zväčšujú a všetko sa bude diať v absolútnom srdci Piešťan.

Ľudia majú o podujatie záujem, vyvolané konflikty pomáhajú propagácii, tak prečo na tom nezarobiť, hovoria si zrejme usporiadatelia. Čo na tom, že od pôvodnej tradície to má všetko ďaleko, veď žijeme vo svete konzumu, zážitkov a užívania si. Hovorí sa o tolerancii, ústretovosti, pochopení, či o tom, že treba žiť a nechať žiť. Veľkou škodou však je, že sa to vyžaduje len od tých, ktorí sa s týmto podujatím nevedia stotožniť. V opačnom garde to akosi neplatí. Zástancovia pochodu nevidia dôvod, prečo by mali ustupovať. A tu je asi hlavný kameň úrazu. Naozaj žijeme v dobe, kedy nezakážeme niekomu, zúčastniť sa akéhokoľvek podujatia, pokiaľ sa na ňom dodržiavajú zákony našej krajiny.

Podobná akcia sa pred časom uskutočnila v priestoroch Trenčianskeho hradu so vstupným a v uzavretom priestore. Prečo by teda naozaj nemohla byť takáto akcia u nás napríklad na letisku, keď tam môžu byť letné festivaly. Bola by celkom iste organizačne ľahšie zvládnuteľná a aj by organizátori prejavili rešpekt voči ľuďom s iným názorom a pohľadom na svet, pričom by o svoj projekt neprišli.

Vzájomný útočný tón veci neprospeje, dôležité je hľadanie konsenzu, na ktorý však musia byť dvaja. Novozvolený primátor Piešťan Peter Jančovič, bude mať podľa všetkého hneď prvú príležitosť ukázať ako dokáže napomôcť k vyriešeniu vecí k vzájomnej spokojnosti obyvateľov Piešťan. Snáď sa mu to podarí…

Tomáš Hudcovič Ilustr. foto: -vv-

Populárne články