Connect with us

Komunálne voľby 2014

Naše voľby a môj odhad

Published

on

Reklama

Keďže sa mi pred štyrmi rokmi podarilo celkom dobre odhadnúť šance a konečné výsledky jednotlivých kandidátov na post primátora vo voľbách, dovolil som si malú predvolebnú analýzu opäť.

volby3

Reklama

Kým v roku 2010 sa o post primátora uchádzalo sedem kandidátov, tentoraz je ich šesť . Rovnako ako pred štyrmi rokmi ich rozdelím do dvoch skupín. V prvej sú kandidáti, ktorí reprezentujú nejakú reálnu skupinu voličov a majú šancu získať nad 1000 hlasov – Remo Cicutto, Tomáš Hudcovič, Andrej Klapica a Miloš Tamajka. V druhej sú kandidáti, podľa mňa, bez šance získať čo i len 500 hlasov – Jarmila Staneková, Ladislav Benedikovič.

Najprv rozoberiem kandidátov z prvej skupiny a pokúsim sa definovať ich šancu na úspech a faktory, od čoho môže závisieť.

Reklama

Remo Cicutto

Zatiaľ trojnásobný primátor s takmer stabilným „fanklubom“. Vo voľbách v roku 2006 získal 4898 hlasov, v predchádzajúcich voľbách v roku 2010 len o niečo menej 4237 hlasov. V oboch prípadoch išlo o číslo blízko 50-tich percent zo všetkých odovzdaných hlasov. V Piešťanoch sa totiž v ostatnom desaťročí zúčastňuje komunálnych volieb cca 8000 voličov (v roku 2006 to bolo 8376 voličov, v roku 2010 o niečo viac – 8881 voličov. Aj keď tento rok bude účasť o niečo väčšia, povedzme 9 až 10 tisíc voličov, číslo oscilujúce okolo 4000 bude na víťazstvo stačiť.

Súčasný primátor totiž nespravil nič, prečo by ho jeho voliči opustili. Výčitkám, že sme stále bez bazénu či plavárne čelil aj pred štyrmi rokmi. Rovnako racionálne znejúcimi argumentmi vie odpovedať aj na výčitky smerujúce k neexistujúcemu centru pre seniorov a iné témy. Faktom však je, že mesto funguje, škandálom sa vyhýba a badať mierny pokrok v medziach zákona….takže tak ako pred 4 rokmi ide o najvážnejšieho kandidáta s najväčšími šancami na výhru.

Miloš Tamajka

Jediný vyzývateľ Rema Cicutta spred štyroch rokov, ktorý sa rozhodol súboj o voliča zopakovať. Pred štyrmi rokmi mu však ako kandidátovi Smeru-SD chýbalo k úspechu takmer 2000 hlasov. Presvedčil totiž 2389 voličov a vo voľbách skončil druhý. Ako však s týmto kapitálom naložil? Stal sa poslancom zastupiteľstva, no od kampane do kampane som o pánovi Tamajkovi, či jeho snahách niečo v meste meniť nepočul. Jeho meno sa v miestnych médiách objavilo až spolu so správou, že opúšťa stranu Smer. Aj preto zrejme o časť voličov príde a nemyslím si, že obháji počet voličov spred štyroch rokov.

Andrej Klapica

Jediný stranícky kandidát spájajúci strany od KDH až po SaS – menovite Most-Híd, OĽaNO a NOVA. Takisto ako v prípade Miloša Tamajku však o ňom počujeme či čítame najmä pred voľbami. Či už ide o tie do zastupiteľstva spred štyroch rokov (neúspešné) alebo tohtoročné voľby do Európskeho parlamentu. Minimálne to však svedčí o tom, že to s politikou myslí vážne a nenechá sa odradiť neúspechom. Avšak na to, aby kandidát u voličov bodoval, dnes politické krytie nestačí. Dokonca si myslím, že môže byť až na škodu. Neviem, aké riešenia mám očakávať od konzervatívneho politika KDH podporovaného liberálnou SaS. Skratky ostatných strán tu na miestnej úrovni neviem identifikovať so žiadnym známym menom. Kto je v Piešťanoch OĽaNO, Most-Híd či NOVA? Ako plus však vnímam, že nemá tento kandidát podporu ďalšej už len skratky, totiž SDKÚ-DS. (Tá už, zdá sa, v Piešťanoch definitívne svoju históriu dopísala.) Šancu na zisk 4000 hlasov týmto kandidátom vidím biedne, odhadujem že presvedčí tak cca 1000 voličov.

Tomáš Hudcovič

Do svojich prvých volieb ide po viacročnej práci aktivistu dobrovoľníckych aktivít a sledovania diania v Piešťanoch. Jeho sklamanie z toho, ako sa veci v Piešťanoch „nedajú“ preto na mňa pôsobí najuveriteľnejšie. Ako redaktor miestnych novín som zažíval podobný pocit…. Voličov však musí presvedčiť o tom, že rovnako ako je nápaditý pri „maličkostiach“, ktoré nám spríjemňujú život v meste, bude seriózny, opatrný a zodpovedný aj pri zabezpečení chodu mesta – všetkých jeho funkcií – od školstva až po stavebný úrad…

….tu však naráža Hudcovič na rovnaký problém ako Klapica a Tamajka. Kde vziať cca 4000 hlasov, aby ohrozil úradujúceho primátora? Navyše, ak vieme, že Hudcovič s Klapicom budú loviť voliča v tých istých vodách – medzi ľuďmi nespokojnými s Remom Cicuttom a zároveň nedôverujúcim hoci už len bývalému členovi Smeru-SD Milošovi Tamajkovi…. Matematika totiž nepustí. Ak bude volebná účasť obdobná ako vo volebných rokoch 2006 a 2010, teda cca 8-9 tisíc ľudí a súčasný primátor opäť získa hlasy voličov spokojných so status quo, teda cca 4000 hlasov. Nikto zo zostávajúcich kandidátov nezíska druhých 4000 hlasov.

Riešenie?

Jedným z riešení, ktoré by blížiace sa voľby spravilo aspoň trochu napínavými, je spojenie sa minimálne dvoch kandidátov z tejto prvej skupiny nespokojných so súčasným stavom. Verejné deklarovanie povolebnej spolupráce tandemu T. Hudcovič/A. Klapica, by výrazne mohlo zamiešať karty. Dohoda o tom, že jeden z nich by v prípade zvolenia za primátora ponúkol post viceprimátora tomu druhému (ak sa ten dostane aspoň do zastupiteľstva), by mohla výrazne zamiešať predvolebné karty. Minimálne by to časť voličov presvedčilo o tom, že to myslia s rečami o zmene vážne a navyše by ich lov „v tých istých vodách“ minimalizoval riziko rozdelenia a prepadnutia hlasov (teda situáciu, že každý z nich získa 2000 hlasov a súčasný primátor svojich minuloročných 4237).

Tandem Klapica/Tamajka zrejme nemá ani teoretickú šancu na vznik a šance tandemu Tamajka/Hudcovič si odhadnúť netrúfam.

Problém pri takomto spojení síl je však v tom, že jeden zo spájajúcich sa kandidátov by musel svoju kandidatúru zavesiť na klinec. A práve tu bude samozrejme jadro problému.

Kandidát, ktorý ho chce obísť musí siahnuť po druhom riešení. Tým je nájdenie skupiny cca 4000 voličov, ktorí doteraz k voľbám nechodili a ignorovali ich. Stalo sa však v meste niečo, čo by účasť vo voľbách zdvihlo o tretinu? Zatiaľ nie.

Článok je už veľmi dlhý a tak k posledným dvom kandidátom len jedna veta. Ich volebný výsledok odhadujem v rozmedzí 200 – 400 hlasov, úspešní budú asi tak ako Marián Ručkay či Marcel Urban pred 4 rokmi. Pamätáte si ich niekto?

Rovnako ako som zvedavý na výsledok volieb, som zvedavý aj na vaše názory a to, ako odhadujete šance kandidátov vy, čitatelia PN-niek. Teším sa na bohatú diskusiu pod článkom.

Autor: Michal Petruška

REKLAMA:

420pnky1

Populárne články