Úvod Kultúra Viac o obrane štátu, fašizme i xenofóbii sa dozviete už zajtra

Viac o obrane štátu, fašizme i xenofóbii sa dozviete už zajtra

REKLAMA
Dompek Pizza 2021

Kultúrno-komunitné centrum ŽiWell bude v nedeľu 28. januára dejiskom prvej série dvoch víkendových podujatí Ozvien festivalu Jeden svet v Piešťanoch. Prvý film 32 utajovaných strán – správa z pekla začne o 15.00 hodine a prinesie informácie o úniku Rudolfa Vrbu a Alfreda Wetzlera z vyhladzovacieho tábora, ale aj netradičný pohľad na obdobie nepochopiteľného mlčania mocných Windows 10 1909. Futbalový klub FC Roma chce hrať, ale tímu zloženému prevažne z rómskych hráčov sa súperi vyhýbajú. Observačný dokument spracováva závažnú tému xenofóbie cez netradičnú športovú optiku. Posledným filmom bude český dokument Výchova k vojne, ktorý bol do programu zaradený ako náhrada za film Bod varu a spracováva tématiku brannej výchovy a obrany štátu v4 apk 다운로드.

REKLAMA
Buenos pizza  burger
PN Taxi

V nedeľu 4. februára budú projekcie regionálnych Ozvien festivalu Jeden svet pokračovať, pozrieť si budete môcť dokumenty s environmentálnou tématikou Nesmrteľný les a Je s nami koniec?, ale aj film o pôrodníctve Medzi nami s účasťou režisérky Zuzany Límovej MyPet's Double Life Dubbing. Vstupné na podujatia je dobrovoľné.

Program Ozveny festivalu Jeden svet v Piešťanoch:
Nedeľa 28. januára

15.00 hod. – 32 utajovaných strán – správa z pekla
32 Secret Pages – A Report from Hell / Ján Novák / ČR, Slovensko / 2015 / 62 min 시메지 다운로드. / české znenie

Námetom filmu je útek z vyhladzovacieho tábora, ku ktorému došlo v apríli 1944. Správa, ktorú po ňom pripravili dvaja slovenskí židia Rudolf Vrba a Alfred Wetzler, ktorým sa podarilo utiecť z koncentráku, nenašla u spojencov odozvu a masové vraždenie pokračovalo. Ich informácie pritom mohli prispieť napríklad k zastaveniu deportácií židov z Maďarska. Utečenci sa po troch týždňoch útrap dostali až do židovskej obce v Žiline Double Dragon Download. Tam ich však čakal šok – neverili im. Nakoniec Vrba a Wetzler spísali 32-stranovú správu, ktorá sa dostala na pápežov stôl vo Vatikáne, k americkému prezidentovi Rooseveltovi, britskému premiérovi Churchillovi, aj do médií.

V máji toho roku o dianí v Osvienčime informovala britská BBC, neskôr v júni aj New York Times. No prišiel ďalší šok – nič sa nestalo windows 7 images. Spojenci nepodnikli nič, aby deportácie zastavili. Tu sa však príbeh utečencov nekončí, naopak, prechádza do ďalšieho dejstva, ktorému sa začalo hovoriť „spiknutie ticha“.  Aj s dôsledkami vtedajšej politiky, ktoré presahujú cez súčasnosť do budúcnosti vo forme popierania holokaustu…

16.30 hod. – FC Roma
FC Roma / Tomáš Bojar, Rozálie Kohoutová / Česká republika / 2016 / 75 min.

Minulú sezónu nastúpil do najnižšej českej futbalovej súťaže nový tím Listening to the Bible. FC Roma je děčínsky klub zložený prevažne z rómskych hráčov. Tréner klubu hovorieva: “Keď niekoho nemám rád, tak ho chcem poraziť”. Súperi to ale vidia inak a väčšina z nich klub bojkotuje. Pre FC Roma sa začína trochu zvláštna sezóna. Či sa zápas reálne odohrá, nie je nikdy vopred jasné a klub vyhráva väčšinu zápasov kontumačne Movie real download. Kluboví hráči aj napriek tomu nestrácajú zmysel pre humor a bojujú tak na ihrisku, ako aj mimo neho.

Niekedy je to ale ťažšie, než si predstavovali: strácajú sa im lopty, hráči holdujú marihuane, fanúšikovia na nich pokrikujú, aby šli radšej do práce. Napriek tomu klub v tabuľke stúpa a snaží sa postúpiť do vyššej ligy. Podarí sa im ukázať, že nie sú agresívni bitkári, ale chcú si len zahrať futbal 바보의 스카이림 다운로드?


18.00 hod. Výchova k vojne
Adéla Komrzý / Česká republika / 2016 / 69 min.

Fanatický Islamský štát, terorizmus, agresívna politika Ruska… Zostrujúca sa geopolitická situácia priniesla nové obavy o bezpečnosť aj do Česka Download The Castle of The Sky. Po dlhej dobe relatívneho pokoja a mieru sa tak do hry vrátili otázky, či by sme mali byť schopní sa takejto agresii ubrániť. Armáda, zbrojárenský priemysel aj polovojenské zoskupenia bývalých vojakov sa začínajú pripravovať.

Generácia dnešných štyridsiatnikov si z čias socialistického školstva ešte pamätá brannú výchovu. Vďaka iniciatíve českého ministerstva obrany s názvom POKOS (Príprava občanov k obrane štátu) sa tento predmet vracia na mnohé školy vo forme ukážok a prednášok profesionálnych vojakov. Čo dnešné deti vedia o zbraniach? Šli by bojovať za svoju krajinu? Študentský dokument FAMU sleduje, ako sa česká spoločnosť pripravuje na vojnu.

-inf/Zdroj: Ozveny festivalu Jeden svet, Komunitné centrum ŽiWell/Foto: produkcia jednotlivých dokumentárnych filmov/aktualizované-

REKLAMA