Connect with us

Kultúra

Svetovú premiéru Slovenských tancov odohrá Gyorský filharmonický orchester.

Published

on

Reklama

Jedinečný projekt slovenského skladateľa Petra Breinera Slovenské tance odohrá na festivale Bažant Pohoda 2013 Gyorský filharmonický orchester, ktorý bude dirigovať sám autor skladby.

[youtube width=“560″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=Hi8lEbFY0jc[/youtube]

Reklama

Peter Breiner má za sebou takmer štyridsať rokov komponovania a dirigovania a vyše 200 albumov pre najznámejšie nahrávacie spoločnosti. Slovenské tance – pochabé i smutné sú deväťdesiatminútovou suitou pre veľký  orchester. Pozostáva zo 16 tancov, založených na starých slovenských ľudových piesňach. Aj keď je pôvod albumu hlboko v slovenských pesničkách, tieto sú prefiltrované a pretavené prvkami amerického džezu, rytmami New Yorku, vizuálnymi predstavami Sashu Santiaga, filmára z Portorika a hlavne farbou a krásou symfonického zvuku.

„Písať veľkú orchestrálnu skladbu bez zadania, bez objednávky a bez výhľadu na predvedenie je vždy výstrel naslepo. Preto ma mimoriadne teší, že sa Bažant Pohoda spolu s gyorskými filharmonikmi podujala predviesť na festivale úplne inej hudby 90 minút pomerne vážnej symfoniky. Aj keď je to na Bažant Pohode už tradícia, predsa len je to úplne nová a neznáma vec a veľmi oceňujem ochotu organizátorov riskovať a uviesť Slovenské tance v kompletnej podobe. Teším sa,“ hovorí Peter Breiner

Reklama

Celý projekt môže byť na Bažant Pohode 2013 uvedený v svetovej premiére vďaka podpore hlavného partnera festivalu, Slovenskej sporiteľne. „Projekt Petra Breinera stojí za to podporiť z mnohých dôvodov. Možno dva najdôležitejšie: meno autora i ďalších spolupracovníkov je zárukou kvality, a úsilie urobiť nekonvenčným spôsobom svetovú vec namiesto bedákania o chýbajúcej štátnej podpore umenia je hodné obdivu i ocenenia,“ vysvetľuje Juraj Barta, riaditeľ odboru marketing a analýza trhu Slovenskej sporiteľne.

„Sme hrdí, že budeme mať na festivale svetovú premiéru symfonického diela,“ dodáva riaditeľ festivalu Michal Kaščák. „Páči sa nám, že dielo slovenského autora žijúceho v Amerike odohrá v premiére maďarský orchester. Toto spojenie je symbolické, veď tradičné umenie, z ktorého Slovenské tance vychádzajú, nás s našimi južnými susedmi spája vo výraznej miere. Som presvedčený, že muzikanti dajú do hry vášeň podobnú tej, ktorou je povestný Peter Breiner. Vážime si aj extra podporu od Slovenskej sporiteľne, vďaka ktorej tento projekt môžeme zrealizovať.“

Slovenské tance už tradične nebudú jediným dielom klasickej hudby v programe festivalu, organizátori v týchto dňoch dolaďujú aj ďalšie vystúpenia. Rovnako aj divadelné predstavenia, tanečné workshopy, literárny, filmový aj výtvarný program.

Text: Tlačová správa Foto: Tomáš Halo

Populárne články