Úvod Kultúra Pred 50-timi rokmi zomrel Ľudovít Winter. Ako si predstavoval Piešťany?

Pred 50-timi rokmi zomrel Ľudovít Winter. Ako si predstavoval Piešťany?

REKLAMA

Nájomca, budovateľ piešťanských kúpeľov a tvorca ich svetového mena Ľudovít Winter zomrel 15. septembra 1968. Človek, ktorý sa výrazne zaslúžil o premenu obce Piešťany na mesto mal množstvo vízií a plánov, ktoré by posunuli mesto ešte ďalej a navýšili jeho potenciál cestovného ruchu, ale aj skvalitnili život obyvateľov 반디집x 다운로드.

REKLAMA
Buenos pizza  burger
PN Taxi
Chlapci na panvici
Dompek Pizza donaskova sluzba
Sheriff Taxi Piešťany
Knebl

Mnohí Piešťanci o nich dnes už ani netušia, stačí však aktuálne zájsť do Elektrárne na Staničnej ulici. Výstavu Piešťany očami Wintera pripravilo občianske združenie ProWinter v úzkej spolupráci s Balenologickým múzeom Imricha Wintera a jeho riaditeľom Vladimírom Krupom webtoon satoon.

Na výstave nájdete panely dokumentujúce fotografiami, dobovými plánmi a textami zámery Ľudovíta Wintera. Niektoré z nich sa začali aj črtať, ale do konečnej podoby sa nikdy nedostali Javascript forced download.

Dozvedieť sa tak môžete o Palmáriu a parku, ktoré mali byť zrealizované vrámci výstavby   ubytovaco-liečebného komplexu Hotela Thermia Palace a kúpeľov Irma.  V Palmáriu mali byť  v zimných mesiacoch umiestené palmy, ktoré v hlavnej sezóne zdobili kúpeľné parky a vstupy do budov novel Guest. „Winter tiež plánoval odvážne úpravy Kúpeľného parku podľa návrhov od budapeštianskeho architekta J. Heima z roku 1911 a od drážďanského architekta W Free call of duty download. Röhnicka z roku 1912. Pravdepodobne pre svoju finančnú náročnosť napokon ani jeden z nich nebol zrealizovaný,“ hovorí Vladimír Krupa, riaditeľ Balneologického múzea Imricha Wintera. 

Projekt Palmárium

Jedným z Winterových projektov bola tiež Kolonáda a komplex Arthros 수련충 다운로드. Kolonáda napojená na most  mala vyúsťovať do kúpeľných budov.  Winter uvažoval aj o projekte Záhradné mesto. To malo vyrásť na Červenej veži a lanovka ho mala spojiť s Kúpeľným ostrovom. V rámci novej časti Piešťan, tzv Greatest King of DodonPachi. „osady Floreát“ mali byť postavené dve nové námestia a železničná stanica, parčík a rodinné domy so záhradami, kostol, kláštor a škola 기획안 양식 다운로드. „Výsledkom je niekoľko domov na Nálepkovej ulici. Povojnový Floreát má s pôvodným zámerom spoločný len názov,“ vysvetľuje V qt creator 다운로드. Krupa.

Winter plánoval tiež most cez obtokové rameno Váhu. Pripravené boli plány i rozpočty, ale k stavbe železobetónového mosta nedošlo. Most tohto typu tu bol postavený až v druhej polovici 20 n player. storočia. Prestavba Františkových kúpeľov je tiež jedným z neuskutočnených zámerov. Počas prvej svetovej vojny mali byť prestavané na Ústav pre dôstojníkov rakúsko-uhorskej armády. Z viacerých dôvodov budova adaptovaná nebola a napokon ju postihol smutný osud, keď bola v polovici šesťdesiatych rokov zbúraná.

Františkove kúpele

Ľudovít Winter je osobnosťou, ktorá vdýchla Piešťanom ich základy a podstatu. Jeho pamiatku by v dohľadnej dobe mala pripomínať socha na Kolonádovom moste. Členovia OZ ProWinter, ktorí sa o jej realizáciu snažia informovali, že sochár Roman Hrčka na jej realizácii intenzívne pracuje. K jej vzhľadu sa vyjadrili už aj pracovníci Pamiatkového úradu v Trnave a mohla by byť dokončená v zimných mesiacoch. Osadenia sa tak dočkáme pravdepodobne na jar nasledujúceho roku.

Ak vás náznaky jednotlivých projektov a zámerov zaujali, môžete si ich pozrieť na výstave a okrem toho vám predstavíme samostatne v nasledujúcich týždňov vrámci seriálu Piešťany očami Wintera.

-th- Foto: -th- Reprofoto: Eva Drobná /Balneologické múzeum Imricha Wintera v Piešťanoch

REKLAMA