Connect with us

Kultúra

Piešťany budú žiť secesiou, blíži sa Art Nouveau Festival

Séria komentovaných prehliadok doplnená o výstavu i koncert vráti obľúbenú kúpeľnú destináciu do obdobia vzniku najhodnotnejších architektonických pamiatok Piešťan. Art Nouveau Festival sa koná od 20. do 23. júna 2024.

Published

on

Reklama

Kúpeľný ostrov od mája hostí novú výstavu diel Alfonsa Muchu a počas tretieho júnového víkendu budú secesiou žiť celé Piešťany. Art Nouveau Festival upriami pozornosť na tento univerzálny umelecký smer, ktorý dodnes dotvára dovolenkový charakter kúpeľného mesta. Podujatie atraktívnou formou predstaví secesné architektonické skvosty, ale zameria sa aj na secesnú módu, hudbu a dokonca reklamu.

„Tretí ročník multižánrového festivalu ponúka až 14 rôznych aktivít, edukatívneho alebo zábavného charakteru. Program festivalu ponúka aj niekoľko zážitkových interpretačných prehliadok. Účastníci jednej z nich budú svedkami dobových scén prostredníctvom živých obrazov. Vychutnajú si krásu a eleganciu secesného umenia a architektúry, stretnú sa s postavami v dobových kostýmoch,“ hovorí Maria Michalčíková, zakladateľka Art Nouveau Festivalu.

Reklama

Ondřej Havelka a Melody Makers

Hudobným vrcholom podujatia bude koncert Ondřeja Havelku a jeho Melody Makers s názvom Swing nylonového veku vo veľkej sále Domu umenia Slovenskej filharmónie. Časť programu festivalu, ktorú zastrešuje Balneologické múzeum Imricha Wintera, bude zameraná vybrané témy z obdobia rozmachu kúpeľníctva na Slovensku na prelome 19. a 20. storočia, ale aj na umelecké osobnosti z tohto obdobia. Hlavnou témou bude vrelý vzťah Alfonsa Muchu k Piešťanom aj obraz Buď pozdravený, požehnaný prameň zdravia, ktorý namaľoval pre hotel Thermia Palace.

Reklama

„V Piešťanoch sa secesia začala presadzovať v úžitkovom umení a architektúre koncom 19. storočia. Skvelým príkladom sú keramické výzdobné prvky a reliéfy z umelého kameňa na kúpeľnom dome Irma, vitráže na hlavnom schodišti Hotela Thermia Palace a iné. V tomto štýle bolo postavené aj kúpeľné kino, kúpeľné divadlo, liečebný a ubytovací komplex Pro Patria. Niektoré secesné stavby sa nezachovali, ale mnohé môžeme obdivovať dodnes,“ hovorí Vladimír Krupa, riaditeľ Balneologického múzea Imricha Wintera.

Kúpeľný dom Irma s fontánou

Secesia ako umelecký štýl je neodmysliteľne spojená s menom svetoznámeho českého maliara Alfonsa Muchu a Art Nouveau Festival je skvelou príležitosťou na prehliadku novej výstavy jeho diel, ktorú verejnosti sprístupnili Nadácia Mucha a Slovenské liečebné kúpele Piešťany na Kúpeľnom ostrove. Tentoraz je dôraz kladený na jeho fotografickú tvorbu, nechýbajú však ani známe plagáty a artefakty odkazujúce na opakované návštevy A. Muchu v Piešťanoch.

Secesné plagáty na prelome 19. a 20. storočia však nevznikali iba v Paríži. Balneologické múzeum Imricha Wintera sprístupní aj výstavu výberu artefaktov zo svojej jedinečnej zbierky reklám z tohto obdobia, ktoré na objednávku Ľudovíta Wintera pomáhali šíriť dobré meno piešťanských kúpeľov po celom svete. O nápaditosti a umeleckej a grafickej úrovni tvorby ich autorov sa presvedčia návštevníci galérie Domu umenia Slovenskej filharmónie.

Plagát Kúpele Piešťany - secesia

„Piešťany sú obľúbenou dovolenkovou destináciou nie len vďaka liečivým účinkom termálnych prameňov, ale aj vďaka kultúrnemu dedičstvu, na ktorého unikátnosť Art Nouveau Festival upriamuje pozornosť verejnosti a pomáha prilákať nových návštevníkov zo Slovenska i zo zahraničia,“ uzatvára Agáta Mikulová, riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Trnavský kraj, ktorá je partnerom podujatia.

TS Krajská organizácia cestovného ruchu Trnavský kraj Foto: Ondřej Havlka Melody Maker, MP, BM IW

Populárne články