Connect with us

Kultúra

Namiesto Troch sestier bude Popol a vášeň

Published

on

Reklama
Reklama

Prvým predstavením nadchádzajúcej 30. divadelnej sezóny v Dome umenia v Piešťanoch mali byť Tri sestry od A. P. Čechova z repertoáru Slovenského národného divadla. Z dôvodu ochorenia jedného z účinkujúcich však činohra uvedie  vo štvrtok  30. septembra 2010 o 19.00 h predstavenie Popol a vášeň, ktorého autorom je Christopher Hampton.

[singlepic id=4681 w=320 h=240 float=left]Popol a vášeň (Embers) je dramatizáciou fascinujúceho románu význačného maďarského spisovateľa Sándora Máraia Sviece dohárajú. Tento magický príbeh o stretnutí starých priateľov diváka doslova vtiahne do osudov dvoch dožívajúcich mužov – sebavedomého generála Henricha, vyznávajúceho hodnoty starého sveta, a jeho druha z čias detstva, svetobežníka Konráda. Pred štyridsiatimi rokmi sa medzi týmito mužmi odohralo niečo, čo Konráda prinútilo po poľovačke náhle opustiť sídlo a spoločnosť najlepšieho priateľa a jeho krásnej mladej manželky Kristíny. Konrádova návšteva po štyridsiatich rokoch opäť vzkriesi vášne z popola.

Svetová premiéra hry bola uvedená z iniciatívy a v produkcii Erica Abrahama a Roberta Haggiaga v londýnskom divadle Duke of York´s Theatre 15. 2. 2006.

Inscenácia bola nominovaná na cenu Dosky 2007 v kategóriách Najlepšia inscenácia, Najlepšia réžia (Roman Polák) a Najlepší mužský herecký výkon (Martin Huba za postavu Henricha).

Reklama

Dĺžka predstavenia: 2 hodiny 30 minút s prestávkou

Preklad: Dana Slbiger Sliuková

Réžia: Roman Polák a. h.

Dramaturgia: Darina Abrahámová

Scéna: Juraj Fábry

Kostýmy: Peter Čanecký

Hudba: Pavol Šuška

Henrik: Martin Huba

Konrád: Dušan Jamrich

Nini: Eva Krížiková

Ona: Lívia Bielovič a. h., Eva Sakálová a. h.

Foto: Juraj Chlpík SND

Populárne články