Connect with us

Kultúra

Na Pohode Sochárska lúka SNG aj street art

Published

on

Reklama
Reklama

Organizátori festivalu Bažant Pohoda nadviazali spoluprácu aj so Slovenskou národnou galériou. Jubilejný pätnásty ročník multikultúrneho festivalu, ktorý sa bude konať 7., 8. a 9. júla 2011 na letisku v Trenčíne, skrášli Sochárska lúka SNG, ktorá bude pohodovým miestom na oddych a vizuálnu meditáciu prostredníctvom diel troch významných slovenských sochárov: Juraja Bartusza, Jozefa Jankoviča a Juraja Meliša.

„Návštevníkov naša prítomnosť možno najprv prekvapí, ale nás veľmi nadchla možnosť spolupracovať s Bažant Pohodou. Predovšetkým nás oslovila ambícia organizátorov rozširovať hranice festivalu, ktorý už nie je iba hudobný, ale stáva sa skôr kultúrnym podujatím v tom najlepšom slova zmysle. Páči sa nám myšlienka vyjsť z kamennej galérie a ukázať, že je možné byť s umením v pohode,“ vysvetľuje účasť prestížnej inštitúcie jej riaditeľka Alexandra Kusá.

[singlepic id=14041 w=320 h=240 float=left]Trojica autorov s autentickým výtvarným posolstvom a etikou patrí ku generácii, ktorá vyrástla zo 60. rokov minulého storočia, ale ich aktualita je nadčasová. Ich tvorba v minulosti nepodliehala tlaku moci a estetickým doktrínam socialistickej ideológie. V súčasnosti je horúcou témou otázka sochy a verejnosti, sochárska lúka je symbolickým pripomenutím hodnôt v slovenskom sochárstve, ktoré by mali byť poznané a zachované.

SNG sa bude podieľať aj na prednáške o tradičnom galerijnom žánri v netradičnom prostredí, na tému Socha ako vec verejná budú s riaditeľkou SNG Alexandrou Kusou diskutovať výtvarný kritik Gábor Hushegyi, viceprezident Slovenskej sekcie Medzinárodnej asociácie kritikov umenia, a jeden z najtalentovanejších mladých výtvarníkov Tomáš Džadoň, držiteľ prestížnej Essl Award, laureát Ceny Cypriana Majernika a finalista Ceny Jindřicha Chalupeckého i Ceny Oskara Čepana.

Reklama

Zapojiť sa do výtvarného diania na festivale budú môcť aj návštevníci, SNG pripravila na sobotu tvorivý workshop Vzducho-priestorový happening pre každého, kto si chce obohatiť „prehliadku“ sochárskej lúky o vlastný zážitok z objavovania a interpretácie výtvarných diel.

„Snažíme o väčšie rozohratie výtvarného umenia v priestore, okrem inštalácií z minulého roka, ktorými boli „voľne pohodené“ klavíry, slnečnicový park, či zástavy, pribudnú betónové kvádre, na ktorých vytvoria umelci festivalovú galériu. Návštevníci budú môcť takto vidieť vznik umeleckých diel v priamom prenose,“ hovorí riaditeľ festivalu Michal Kaščák, „Sme radi, že na tvorbe sa zúčastnia rôzni umelci od študentov, cez strednú generáciu až po osemdesiatnika Júliusa Činčára, skvelého trenčianskeho naivného umelca. Vznikne tak zaujímavá a veríme, že aj krásna konfrontácia.“

Na trenčianskom letisku budú tvoriť tradiční zástupcovia Mária Slováková, Igor Derevenec, Žltý a Pliaga, ale aj poprední maliari Dan Jurkovič, Marko Vrzgula, Stano Bubán, trenčiansky naivista Július Činčár, legenda slovenského komiksu Danglár, autor graffiti Nomad, fotograf Šymon Kliman, ale aj študenti Adama Szentpeteryho a Rudolfa Sikoru z Katedry výtvarného umenia a iných médií na košickej Fakulte umení Technickej univerzity Košice – Martin Baran, Martin Krištof, Zuzana Križalkovičová, Ján Vasilko a Monika Vrancová.

 

O novú vizuálnu tvár festivalu sa postará aj Občianske združenie Street art communication, umelci Kamil Kovalčik, Jaroslav Račko, Roman Juhás, Samuel Čarnoky, Martin Strihan a Mišo Machciník sa budú podieľať na vytvorení Street Art Space priamo na letisku. Súčasťou tímu Street Art Space sa môže stať aj nezávislý umelec, ktorého vyberie SAC crew. Ukážky vlastnej tvorby je potrebné poslať na emailovú adresu info@sacfest.org do 6. júna 2011. Okrem maľovania pripravia Viktor Feher a Michal Holý workshopy – maľovanie tričiek a graffiti body painting, chystajú aj prezentáciu slovenskej a svetovej street art scény.

 

Chýbať nebude ani nezisková galéria SPACE, ktorá prinesie na Bažant Pohodu public artové projekty nomadSPACE, Outdoor Gallery z Nitry a Verejný podstavec z Bratislavy, s cieľom predstaviť divákom, čo je, čo nie je a čo by mohlo byť súčasné výtvarné umenie. Prezentácia bude založená na interaktívnej komunikácii s divákmi.

Výtvarné umenie bude zastúpené aj v Literárnom cirkuse Kolomana Kertésza Bagalu. Kali predstaví výrazného predstaviteľa slovenskej súčasnej maľby Erika Šilleho a združenie Pacientárium, ktoré o sebe hovorí ako o „stratovej dezorganizácii, ktorá vznikla na filmovej fakulte VŠMU ako protestný štáb. Svojou tvorbou hovorí ÁNO trashovej kultúre, mystifikácii, punkovému videu, lo-fi tvorbe, Stevovi Fossetovi a hračkám z ružového plastu“.

Občianske združenie Euforion bude opäť zastrešovať Kreatívnu zónu, čo je spojenie medzinárodného workshopu mladých profesionálnych umelcov, tvorivej dielne pre verejnosť a design marketu. Aj do tohto projektu sa na mieste môžu zapojiť návštevníci festivalu, ktorí budú mať k dispozícii plochy na maľovanie. Súčasťou Kreatívnej zóny bude aj prezentácie tvorivého centra a galérie 4D a autorov Ivana Csudaia, Laca Terena, Jána Mathého, Ladislava Saba a Zuzany Sabovej.

 

Runway letiska opäť ozvláštnia betónové skruže s každoročnou výstavou dvorného festivalového fotografa Ctibora Bachratého a za výtvarný prvok v priestore letiska možno určite považovať aj slnečnicový kruh v srdci areálu. Slnečnice sú už zasiate, pomaly vyrastajú a veríme, že počas festivalu krásne rozkvitnú.

Autor: TS Agentúra Pohoda

Populárne články