Connect with us

Kultúra

Na Pohode aj Liverpoolske oratórium Paula McCartneyho

Published

on

Reklama

Dvadsať rokov po československej premiére zaznie na multikultúrnom festivale Bažant Pohoda Liverpooplske oratórium, ktoré skomponoval Paul McCartney. Aj v Trenčíne ho predvedie Symfonický orchester Slovenského rozhlasu pod taktovkou dirigenta Waltera Attanasiho, spoločne so speváckym zborom Lúčnica. Pridajú sa aj detský zbor Pressburg Singers a sólisti Ľubica Vargicová (soprán), Terézia Kružliaková (mezzosoprán), Miroslav Dvorský (tenor) a Martin Malachovský (bas).

„Spevácky zbor Lúčnica už na našom festivale účinkoval, minulý rok vítali slnko. Keď za nami prišli s týmto nápadom, samozrejme, že sme súhlasili,“ vysvetľuje riaditeľ festivalu Michal Kaščák. Skladba populárneho člena The Beatles Paula McCartneyho zaznie v Trenčíne na začiatku sobotňajšieho programu, pre produkčného festivalu Martina Andráša to bude veľká výzva. „Počas tohto koncertu bude na pódiu vystupovať vyše 180 účinkujúcich, tešíme sa, ako ich pekne na Orange stage rozložíme,“ hovorí Martin.

Reklama

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=HWKWCQUoaGE[/youtube]

Liverpoolske oratórium nebude jediným zástupcom klasickej hudby na trenčianskom letisku. Z Dánska pricestuje uznávané teleso Figura Ensemble, ktoré do klasických aranžmánov pretavilo hudbu s koreňmi v dánskom folklóre, so starou poetikou a novým zvukom. Päť dánskych muzikantov Figura Ensemble v súčasnosti sprevádza špičkový škótsky huslista Garth Knox.

Reklama

Po nádhernom vystúpení Maďarskej štátnej opery na Bažant Pohode 2009 prichádza od našich južných susedov ďalší skvelý súbor klasickej hudby Budapest Saxophone Quartet. Od vzniku v roku 1995 sa vypracoval medzi rešpektované telesá nielen na domácej maďarskej scéne, ale s úspechmi koncertuje na všetkých kontinentoch. Na svojom konte majú štyria saxofonisti šesť albumov a množstvo ocenení.

Slovenskú scénu zastúpi Quasars Ensemble so sólistkou Evou Šuškovou. Quasars Ensemble je súbor mladých hudobníkov, ktorí interpretujú skladby domácich i svetových autorov, od baroka až po najdôležitejšie hudobné počiny 20. storočia.

Špeciálny projekt si pripravil spisovateľ Silvester Lavrík, ktorý spoločne s muzikantmi Borisom Lenkom a Jozefom Luptákom predstavia v hudobnom prevedení klasické dielo slovenskej literatúry Dúvěrná zmluva medzi mníchem a ďáblem. Lavrík sa predvedie v úlohe rozprávača, akordeonista Lenko bude hrať ako Diabol a Lupták na violončele zase stelesní Mnícha.

Klasická hudba sa bude hrať aj v priestore KC Dunaj, ktoré bude mať na festivale špeciálny stan. Dobre naladený klavír bude program, venovaný pamiatke Karola Petra. Na klavíri sa budú striedať jeho žiaci – Eliška Šedivá, Jaroslav Štefanec, Karolína Ondrišáková, Šimon Král a Frederika Chovancová a vzdajú tak hold skvelému pedagógovi, ale najmä dobrému človeku, ktorý bol samozrejmou súčasťou nášho festivalu. Vždy dobre naladený Karolko ladil dlhé roky všetky klavíry pre náš festival, no tohto ročníka sa už nedožil. „Bude nám na letisku chýbať, sme si však istí, že si vystúpenie svojich žiakov vypočuje zhora, kde má na starosti nebeské klavíre,“ hovorí Michal Kaščák.

Už tradične sa vážna hudba bude hrať aj v detskom parku. Každoročne tu svojim rovesníkom, ale aj ich rodičom, hráva domáci Komorný orchester Základnej umeleckej školy Karola Pádivého z Trenčína pod vedením Alenky Piatkovej. Tentoraz predvedú skladby Vivaldiho, Jenkinsa, ale napríklad aj známe filmové melódie.

Zastúpenie bude mať aj Základná umelecká škola Ladislava Stančeka z Prievidze, na ktorej funguje súbor bicích nástrojov Subina. Repertoár súboru tvoria zväčša prearanžované skladby veselého a optimistického charakteru, rôzneho zemepisného pôvodu, rôznych štýlových období, s využitím rôznych bicích, perkusívnych i melodických bicích nástrojov.

Základná umelecká škola Ľudovíta Rajtera z Bratislavy zase predstaví svoju hudobnú rozprávku na motívy Saint-Exupéryho Malého princa. Pri príprave hry boli do hudby mladej skladateľky Lucie Papanetzovej zapracované nápady žiakov školy, ktorí sa aktívne zapájali aj do príprav . Malý princ je podobenstvo o detstve a dospelosti, o ľudstve, o neľudskosti, priateľstve a láske a v neposlednom rade o kríze, smrti a nádeji. A ako tvrdia autori, princov nie je nikdy dosť…

Text: ts

Populárne články