Connect with us

Kultúra

Európska kinematografia na Cinematiku

Published

on

Reklama

Medzinárodný filmový festival už tento rok prichádza s novou informatívnou sekciou Film Europe. Nové európske filmy uvidíte v piešťanských kinách na Cinematiku od 7. – 13. septembra.

Sekcia Film Europe predstaví päť celovečerných a jeden krátkometrážny film, ktoré na seba upútali pozornosť na svetových festivaloch a neraz získali aj významné ocenenia.

Reklama

Jedným z ťahákov celého festivalu je slávna Cesta na Mesiac prvého kúzelníka filmového plátna Georgesa Mélièsa. Na minuloročnom festivale v Cannes mala premiéru zreštaurovaná kópia, ktorá bola kolorovaná tak, ako aj pôvodné kópie, a doplnená o hudbu francúzskej skupiny Air. Spolu s filmom sa bude premietať taktiež dokument Neobyčajná cesta Serga Bromberga a Erica Langa. Tá mapuje 109-ročnú cestu tohto filmu od jeho vzniku v roku 1902 až po spomínané uvedenie v Cannes.

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=7JDaOOw0MEE[/youtube]

Reklama

Minister Pierra Schœllera je príbehom ministra dopravy, ktorý sa jednu noc musí vydať na miesto dopravnej nehody. Tak začína odysea štátneho úradníka naprieč stále zložitejším a nepriateľsky naladeným svetom.

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=3JsFVa_EtM8[/youtube]

Udalostiam v Černobyle sa venuje Zabudnutá krajina Michala Boganima. Film bol nakrúcaný v neďalekej dedine, kde sa príbeh aj odohráva. Začína sa v deň katastrofy: Anya a Piotr sa majú zobrať, no všetko sa zmení v momente, keď Piotr odchádza do elektrárne, aby pomáhal hasiť požiar a už sa nikdy nevráti. Po desiatich rokoch žije Anya stále v dedine, sprevádza turistov, ktorí sa chodia pozerať na zničenú krajinu a bojuje so svojimi vnútornými démonmi.

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=JnM1oLw8W-k[/youtube]

Text: ts

 

Populárne články