Connect with us

Kultúra

Cinematik: Nie je western ako western

Published

on

Reklama

Western patrí medzi základné žánre americkej kinematografie. V polnočnej sekcii Za hranicou kultu: Western inak predstaví Medzinárodný filmový festival Cinematik tento žáner v menej tradičnej podobe. Už od 7. do 13. septembra v Piešťanoch.

[singlepic id=32879 w=320 h=240 float=right]Klasický western je niečo ako rozprávka pre dospelých, v ktorej dobro vždy zvíťazí nad zlom. Stal sa natoľko populárnym, že sa začal vyrábať aj mimo USA a postupne taktiež prestal byť „klasický“. Aj keď sa odohrával na širokých pláňach, už to nebol idealizovaný svet. Bol to svet bez akejkoľvek morálky, kde hlavnému hrdinovi nešlo o spravodlivosť, ale peniaze. Do westernov vnikalo násilie, nejednoznačnosť, prvky sci-fi, či hororu.

Reklama

Návštevníci Cinematiku budú môcť v rámci sekcie vidieť režisérsky debut herca Tommyho Lee Jonesa Tri pohreby (The Three Burials of Melquiades Estrada) oceneného v Cannes cenou za scenár a herecký výkon. Film rozpráva príbeh starého kovboja Peta Perkinsa, ktorý zoberie spravodlivosť do vlastných rúk potom, čo je jeho priateľ Melquiades Estrada za zvláštnych okolností zabitý. Unesie agresívneho pohraničiara, donúti ho vykopať priateľovo telo a spolu ho nesú do Estradovho domova v Mexiku.

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=gpjUKYjG3fM[/youtube]

Reklama

Japonský western vo výbere zastupuje Nemilosrdný strelec (Sukiyaki Western Django) Takashi Miikeho. Bezmenný hrdina s výbornými streleckými schopnosťami sa postaví medzi dva klany, ktoré bojujú o legendárny poklad. Každý ho chce získať na svoju stranu, no zdá sa, že strelec má svoje vlastné plány…

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=9-TGaGa3QAc[/youtube]

Oscarom pre najlepší animovaný film bol ocenený Rango Gora Verbinskeho. Hlavným hrdinom je chameleón, ktorý prechádza krízou identity, pretože si myslí, že v živote nemôže nič dosiahnuť. Náhodou sa ocitá v drsnom meste Prach, kde pochopí, že jeho šanca práve prišla – rozhodne sa znovu zaviesť poriadok.

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=k-OOfW6wWyQ[/youtube]

Serenity Jossa Whedona je sci-fi western. Odohráva sa na palube vesmírnej lode Serenity počas galaktickej občianskej vojny. Kapitán Malcolm Reynolds prijme na loď dvoch utečencov, čím sa stáva aj on štvancom a ocitá sa niekde medzi nezastaviteľnou vojenskou mocou Aliancie a hrôzostrašným kanibalistickým besnením Plieniteľov. Najväčšie nebezpečenstvo sa však nachádza priamo na lodi.

[youtube width=“522″ height=“316″]http://www.youtube.com/watch?v=0BvP99-Ci6k[/youtube]

Ako už na festivale Cinematik býva zvykom, súčasťou polnočnej sekcie je aj filmová noc, počas ktorej sa premietnu tri filmy. Tento rok má názov Country & Eastern noc.

Text a foto: TS Cinematik

Populárne články