Connect with us

Komunálne voľby 2014

Desať tém, na ktoré sa musíte opýtať svojho voleného zástupcu, kým mu dáte hlas

Published

on

Reklama

Prinášame výber najdôležitejších otázok, ktorými sa v tomto funkčnom období zaoberali končiaci mestskí poslanci a primátor. Voliči by mali poznať názor kandidátov na tieto témy a aj podľa toho sa 15. novembra rozhodnúť.

skolstvo

Reklama

1.) Školstvo

S najväčšími protestami občanov sa naši volení zástupcovia museli vyrovnať na jar 2013, keď zastupiteľstvo rozhodovalo o existencii Základnej školy Milana Rastislava Štefánika. Prvá piešťanská škola vtedy tieto turbulencie ustála, ale školstvo zostáva jedným z najhorúcejších problémov aj na najbližšie štyri roky. Nové vedenie mesta bude pravdepodobne opäť rozhodovať o rušení niektorej zo základných škôl, ale aj o úpravách počtov miest v škôlkach.

Reklama

uzemny plan

2.) Územný plán

Veľkú odozvu mali medzi občanmi aj návrhy zmien územného plánu. Prvé z nich prišli už na začiatku tohto volebného obdobia (Malá vrbina, Vážsky ostrov), ďalšia na jeho konci (Lodenica). Žiadne úpravy však zatiaľ neboli prijaté, preto sa dostanú na stôl novým poslancom. Kandidátov by sa na ich názor na využitie dotknutých lokalít mali pýtať aj voliči, ktorí bývajú v iných častiach mesta.

kupallisko

3.) Kúpalisko

Je už dlhé roky najdiskutovanejšou témou v našom meste. Nech už na ňu máte akýkoľvek názor, opýtajte sa naň aj ľudí, ktorých chcete voliť. To oni totiž v najbližších štyroch rokoch rozhodnú o riešení tejto pálčivej otázky. Teda aspoň dúfame.

cesty

4.) Oprava komunikácií

O potrebe rekonštrukcie ciest a chodníkov určite nikto nepochybuje. Preto vám žiadny z kandidátov nepovie, že ju nepodporí. Mal by však vedieť, kde začať a ako pokračovať. Súhlasí v tejto súvislosti s výrubom stromov? Dokáže dohliadnuť na kvalitu opráv? A keďže peňazí nie je nikdy dosť, na úkor čoho chce opravu komunikácií presadzovať?

trening hokej

5.) Šport

Piešťanci sa v najbližších rokoch asi konečne dočkajú náhrady za „Nafukovačku“, ktorú pri futbalovom štadióne pre basketbalistky postaví súkromný investor a odovzdá mestskej samospráve. Preto budú musieť noví poslanci nájsť dostatok prostriedkov na jej prevádzku. V uplynulom volebnom období ukončil spoluprácu s mestom nájomca futbalového štadióna a niečo podobné sa môže stať aj so zimným štadiónom. Okrem toho žiadajú o väčšiu podporu aj iní športovci – atléti, plavci, veslári…

piestanynavstevnicibarlolamac

6.) Cestovný ruch

Poslanci a primátor musia mať svoje riešenia aj v tejto oblasti. Inšpiráciu na zlepšenia v oblasti cestovného ruchu dokáže v iných mestách alebo krajinách nájsť každý, horšie je to už s realizáciou týchto nápadov.

urbanex-zs-trajan-08

7.) Prebytočný majetok

Nevyužitých priestorov pribúda aj vďaka rušeniu škôl. Nikto si určite neželá, aby bývalý internát pri Kolonádovom moste alebo súčasná budova SPŠE onedlho vyzerali rovnako úboho ako budova základnej školy na Sídlisku Adam Trajan. Napriek tomu, že prvé dva spomínané objekty sa onedlho stanú prebytočným majetkom Trnavského samosprávneho kraja, piešťanská radnica môže pre ne nájsť vhodné využitie. Pýtajte sa svojich zástupcov aké na to majú riešenia.

parkovanie

8.) Doprava

Budovanie parkovacích miest, zefektívnenie mestskej hromadnej dopravy, podpora cyklistiky – to všetko určite sľubujú všetci kandidáti. Preto by mali byť vo svojich plánoch konkrétnejší. Majú v centre vznikať ďalšie parkovacie miesta alebo by z neho mali autá postupne miznúť? Kde najviac chýba cyklochodník? Ako vyriešiť parkovanie na Sídlisku Adama Trajan?

alkohol

9.) Nariadenie o zákaze pitia alkoholu na verejnosti

Toto kontroverzné mestské nariadenie končiaci poslanci neprijali. Sta vy a vaši volení zástupcovia za to, aby mohla mestská polícia pokutovať ľudí, ktorí pijú alkohol v parku?


Zväčšiť mapu

10.) Kocurice

Táto mestská časť je dlhodobo mimo pozornosti komunálnych politikov aj miestnych médií. Aj na základe záujmu kandidátov o problémy jej obyvateľov sa dá zistiť, či to so službou v prospech celých Piešťan myslia vážne. A nezáleží na tom, v ktorom obvode sa uchádzajú o priazeň voličov.

Oslovte ľudí, ktorých chcete voliť cez e-mail, sociálnu sieť, telefón alebo osobne. V dobe internetu by nemalo byť ťažké nájsť na nich ten správny kontakt. V sobotu 15. novembra sa aj na základe ich reakcií budete môcť ľahšie rozhodnúť. 

Text: Martin Palkovič

REKLAMA:

420pnky1

Populárne články