Connect with us

Koktail

Zóna bez peňazí pomôže pri upratovaní i zháňaní darčekov

Published

on

Reklama

Zóna bez peňazí bude i tento rok pomáhať na mnohých miestach Slovenska, vďaka Sieti Dobra a občianskemu združeniu Kvas zavíta v nedeľu 3. decembra od 10.00 do 15.00 hodiny aj do Piešťan. Ak máte doma prebytok vecí a je vám ľúto ich vyhadzovať, pretože sú v dobrom stave, je podujatie tím pravým miestom, kam by ste mali zavítať. Môžete totiž potešiť niekoho druhého a zároveň úplne zadarmo spraviť radosť sebe či svojim blízkym pekným darčekom na Vianoce. Zónovať sa bude už tradične v priestoroch komunitného centra ŽiWell na Winterovej ulici.

Reklama

„Príďte darovať veci, ktoré už nepotrebujete a vymeňte ich za také, ktoré sa vám páčia. Alebo si môžete zobrať to, čo by sa vám mohlo hodiť. Aj vďaka vám sa tak bude môcť naplniť hlavná myšlienka celej akcie – urobiť krajšie Vianoce tým, ktorí si to nemôžu prevažne pre nedostatok peňazí dovoliť. Darčeky predsa nemusia byť nové ani drahé, pokojne to môžu byť veci získané práve na Zóne bez peňazí. Nie je to len o dobrosrdečnosti jednotlivých ľudí, ale aj o miestach, ktoré poskytli zdarma priestory na túto akciu,“ približujú cieľ Zóny bez peňazí organizátori.

Ak ľudia prestanú riešiť peňažnú hodnotu vecí a začnú si pomáhať tak, že jeden druhému urobia láskavosť, časom môžu uspokojiť väčšinu svojich potrieb prostredníctvom vzájomnej pomoci a zároveň podporiť recyklovanie vecí, ktoré môžu ešte niekoľko rokov pokojne slúžiť.

Reklama

„Veci, ktoré po Zóne bez peňazí zostanú, rozdelíme a posunieme ďalej. Oblečenie pre dospelých darujeme organizáciám, ktoré sa venujú ľuďom bez domova, detské oblečenie materským centrám, knihy školám, knižniciam a antikvariátom. Hračky rozdáme deťom v regiónoch s najvyššou nezamestnanosťou a rodinám v hmotnej núdzi,“ doplnil Manik a dodal, že mnohé miesta budú mať počas tejto akcie aj bohatý sprievodný program.

Tohtoročná Zóna bez peňazí pomôže taktiež ľuďom v núdzi v tranzitných zónach na srbsko-maďarských hraniciach v Horgoši a v Kelebiji, v ktorých aktuálne prebýva cca 300 ľudí na úteku zo Sýrie, Afganistanu, Pakistanu, Iránu či Iraku. Títo ľudia v improvizovaných stanoch žijú celé dni aj týždne pri žiletkovom plote, pod holým nebom, na poli, v zime. Keďže sú to ľudia, ktorí nemajú šancu si pomôcť sami a sú medzi nimi rodiny s malými deťmi čo čakajú na legálny vstup do Európskej únie. 

-red/Zdroj a grafika: zonabezpenazi.sk/Foto: archív(aktualizované)-

Populárne články