Connect with us

Koktail

Zo starých baní najatraktívnejšie miesto regiónu

Published

on

Reklama

Nevyužívané industriálne plochy bývalých tovární, železiarní, baní či ťažobných veží, takzvané „brownfields“ zažívajú vo svete nový boom. Ich jedinečnú atmosféru využili aj v ostravskom regióne, kde z areálu na spracovanie železa a baní vytvorili interaktívny multifunkčný priestor Dolní Vítkovice. Návštevníci si ho môžu len tak poobzerať, spolu s bývalými baníkmi sfárať pod zem, navštíviť vysokú pec, ale napríklad aj vychutnať si koncert v netradičnej aule Gong, vytvorenej z plynojemu. V rámci dňa Svetového cestovného ruchu prišli tento nápad, ale tiež celý Moravsko-sliezsky kraj predstaviť do Mestskej knižnice minulú stredu David Kačmář z Moravian-Silesian Tourism a Karolína Rycková zo záujmového združenia Dolní oblasť Vítkovice (DOV).

IMG_7725

Reklama

 

Podujatie otvorila riaditeľka zastúpenia Czech Tourism na Slovensku, Nora Gill, ktorá medziiným uviedla, že Česko je pre nás stále atraktívne a v štatistikách návštevnosti Slováci dlhodobo figurujú na druhom mieste. Návštevníkom predstavila tiež projekt Česko – země jako z filmu, kde si návštevníci môžu pozrieť najzaujímavejšie lokality, v ktorých sa natáčali nielen známe české rozprávky, ale aj medzinárodné snímky.

Reklama

 

 

 

IMG_7717David Kačmář najskôr porozprával o vybraných zaujímavých lokalitách tohto kraja na severe Moravy, ktorý je tretím najľudnatejším v Čechách. Najväčším mestom je tu Ostrava, po nej nasleduje Opava, Frýdek – Místek a Havířov. Medzi Top atraktivity regiónu patrí napríklad zámocké areály Hradce nad Moravicí, Radune, Kunína, Bruntálu ale aj Hrad Sovinec, Štramberská Trúba či Lysá hora, ktorá poskytuje jeden z najkrajších výhľadov v Českej republike. Medzi TOP oblasti regiónu sa však pred pár rokmi zaradil prebudovaný areál DOV.

IMG_7743O tom, ako myšlienka, urobiť z priemyselného areálu atraktívny historicko-kultúrny priestor pre výlety či usporadúvanie podujatí, vznikla a čo všetko Dolní Vítkovice návštevníkom ponúkajú, porozprávala Karolína Rysková. Uviedla, že za víziou stáli od začiatku dvaja páni – Jan Světlík, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Vítkovice Hodling a architekt Josef Pleskot, ktorý jej vtisol reálnu podobu a vďaka nemu napríklad aula Gong získala cenu Stavba roka 2013 a Cenu verejnosti. Na financovanie opráv a vybudovanie areálu použili kombináciu viacerých zdrojov, peniazmi prispeli nielen vlastníci, ale vďaka spolupráci združených inštitúcii sa im podarilo získať viacero dotácií, nielen zo štátnych fondov, no tiež od mesta či kraja.

861imgilustr. foto: www.dolnivitkovice.cz

Areál Dolní Vítkovice sa menil za pochodu od roku 2007 a stále niečo pribúda. Po vyčistení a zakonzervovaní niektorých priestorov sa napríklad Vysoká pec č. 1 premenila na Bolt Tower, ktorú pokrstil sám Ussain Bolt a ponúka náučno-historickú trasu po stopách výroby železa. Z plynojemu sa stala v roku 2013 multifukčná aula Gong s jedinečným dizajnom, ďalšie plochy obsadili interaktívne expozície a atrakcie Malého a Veľkého sveta techniky a z najstaršej ostravskej čiernouhoľnej bane sa stal Landek park, ktorý zážitkovou formou približuje návštevníkom históriu svojho vzniku. Po Prahe sa tak oblasť Dolní Vítkovice stala druhým najnavštevovanejšou destináciou v Čechách.

-ad-

Populárne články