Connect with us

Koktail

ŽiWell spúšťa permanentný výmenný bazár, v sobotu je na pláne Zóna bez peňazí

Published

on

Reklama

Komunitné centrum ŽiWell zažije v sobotu 9. apríla od 13:00 už piatu Zónu bez peňazí, vďaka ktorej sa môžete zbaviť funkčných vecí, ktoré už nepotrebujete a naopak získať niečo potrebné. Organizátori z občianskeho združenia Sieť Dobra ju pripravili v spolupráci so zoskupením Projekt Život a OZ Kvas. Dobrovoľníčka z Francúzska Ludivine Lemaitre navyše prišla s nápadom zavedenia permanentnej „bazárovej“ alebo bezpeňažnej police, ktorú už teraz nájdete na terase ŽiWllu. Vďaka nej môžete anonymne darovať vaše nepotrebné veci niekomu, kto ich ešte naplno využije. Ludivine sme sa spýtali, čo ju inšpirovalo k nápadu a prečo je podľa nej darovanie vecí dôležité.

Ako si dostala nápad na vytvorenie „bazárovej“ police?

Reklama

Počas „Zóny bez Peňazí“, udalosti v ŽiWlli som si všimla, že veľa ľudí má rôzne veci, ktoré už nepoužíva a chcú sa ich zbaviť. S výnimkou tejto udalosti, ktorá sa koná len niekoľkokrát do roka, existujú podľa mňa aj ľudia, ktorí sa nemôžu zúčastniť akcie, ale určite by sa chceli zapojiť  a podarovať svoje funkčné veci. Všimla som si tiež, že v ŽiWlli boli k dispozícii na terase knihy, ktoré si ľudia mohli odniesť a tieto zmizli v priebehu niekoľkých dní. To je dôvod, prečo som dostala nápad na zriadenie stáleho miesta výmenného bazáru.

Okrem toho v mnohých iných krajinách už existujú tieto permanentné výmenné skrinky, ktoré majú naozaj veľký úspech. Či už v podobe políc alebo úložných boxov, existuje tento systém v mnohých mestách po celom svete, je veľmi jednoduchý a veľmi dobre funguje. Tak prečo to nevyskúšať v Piešťanoch?

Reklama

Aký je účel tohto permanentného bazáru?

Princíp je jednoduchý. Táto bazárová polica je miesto, kde nedochádza k výmene medzi obyvateľmi mesta, ale k anonymnému darovaniu. Tí, ktorí majú prebytok kníh, CD, DVD, hier, hračiek, oblečenia, alebo čokoľvek iného, to poskytnú zdarma tým, ktorím by sa to mohlo hodiť. Je dôležité dávať tam len veci, ktoré sú funkčné a použiteľné, nie na vyhodenie a môžu niekomu poslúžiť a je tým pádom nezmyselné ich len tak vyhodiť. Do výmennej police sa tak môžu dostať veci, ktoré poslúžia ľuďom čo si ich nemôžu dovoliť.

Prečo by niečo takéto malo zaujať ľudí?

Tento projekt umožňuje odoslať posolstvo zdieľania. Kým dnes takmer všetko súvisí s peniazmi, takáto výmena je nezištná a dokáže spôsobiť radosť a potešenie ľuďom z dávania a prijímania bez toho, aby vedeli kto je príjemca a kto darujúci. To tiež zvyšuje povedomie o trvalo udržateľnom rozvoji, propaguje to myšlienku opätovného využitia vecí namiesto ich nezmyselného vyhadzovania a kupovania nových.

Takže ak máte doma predmety, ktoré viac nepoužívate, ale mohli by poslúžiť niekomu inému, neváhajte a nechajte ich v našej „bazárovej“ polici na terase komunitného centra ŽiWell!

12884527_10209441360411330_600165107_n

-lt/Foto: lt/Grafika: Sieť Dobra-

Populárne články