Connect with us

Koktail

Vaše PNKy: Jarné prázdniny na Orave

Published

on

Reklama
Reklama

Aj tak by sme mohli nazvať výlet žiakov druhého stupňa Cirkevnej spojenej školy pod vedením učiteľov Mgr. Lukáša Mencla a Mgr. Bibiany Málikovej. Vo štvrtok 25.2.2016 sa uskutočnil výlet na Oravský hrad, ktorý sa vypína na skalnom brale nad riekou Orava v Oravskom Podzámku. Celodenná akcia bola spestrená programom vo vlaku i mimo neho, ktorý si pre žiakov pripravili pedagógovia. Vo vlaku sme mali vyhradený oddiel iba pre seba, čím sme mali dostatok času na spoločné vyžitie.

or1Pri prehliadke Oravského hradu sme vystúpili až do výšky 112 m nad úroveň rieky Orava, v ktorej sa nachádza najvyššie položená časť hradu, citadela. Do hradného areálu sme prešli dvomi bránami. Jedna z nich je obohatená padacím mostom, ktorý dal postaviť Ján z Dubovca. Pod ním sa nachádza priekopa hlboká päť metrov.

Deti intenzívne počítali schody, ktorých počet presiahol tristo schodov. Po hrade nás sprevádzala slečna sprievodkyňa, ktorá nám ochotne ozrejmila históriu hradu a panovníkov žijúcich v ňom. Prehliadka Oravského hradu trvala približne dve hodiny. Azda najvýznamnejšou z informácií bola tá, že významný majiteľ Oravského hradu, gróf Juraj Thurzo, dal v areáli dolného hradu postaviť kaplnku, ktorá tam stojí dodnes, nakoľko časť hradu, v roku 1800, zasiahol rozsiahly požiar. Na hrade sa nachádzajú aj krypty rodu Thurzovcov. Oravský hrad sa skladá z niekoľkých palácov a nádvorí.
or4Celý účastnícky kolektív sa zhodol na fakte, že Oravský hrad je jeden z najkrajších hradov na Slovensku a je tak výraznou dominantou oravského regiónu. Práve aj preto patrí Oravský hrad medzi najvýznamnejšie pamiatky hradného staviteľstva na území Slovenska.

Po prehliadke hradu sme sa vybrali do Žiliny, kde nás historickým centrom mesta sprevádzala slečna sprievodkyňa. Rovnako ako o hrade, sme sa dozvedeli aj veľa nových informácií o histórii mesta Žiliny. V Žiline sme mali možnosť navštíviť vyhliadkovú Burianovu vežu, ktorej história siaha do 16. storočia. Výhľad z nej nám poskytol výhľad na celé blízke okolie, mesto, rieku a okolité hrady.

Reklama

or3Okrem toho, že mal výlet poskytnúť deťom oddychovú (prázdninovú) atmosféru, dozvedeli sa aj niečo nové o histórii zaujímavých miest Oravy. Veríme, že podobné akcie na škole sa budú realizovať aj v budúcnosti.

Lukáš Mencl, CSŠ

 

Populárne články