Connect with us

Koktail

V unikátnom Parku miniatúr v Podolí pribudnú tri modely

Published

on

Reklama

Na území Slovenska bolo v minulosti okolo 150 hradov. Dnes je z nich v dobrom stave a sprístupnených verejnosti len nepatrná časť. Prevažná väčšina sú už iba zrúcaniny. Vrátiť ich do pôvodného stavu je v súčasnosti nemožné a práve preto, aby sa zachovala spomienka na časť minulosti, vznikol v roku 2003 Park miniatúr v Podolí, na polceste medzi Piešťanmi a Novým Mestom nad Váhom. Začiatok sezóny v parku je každoročne spojený s Dňom otvorených dverí, ktorý bude už o tri týždne v nedeľu 1. mája.

[singlepic id=12197 w=320 h=240 float=left]Park miniatúr má momentálne tri desiatky modelov hradov, kostolov a zámkov. Modely sú v mierkach 1:25 a 1:50. Vo väčšej mierke sú spracované objekty vzácnych kostolíkov a drobných objektov. Patria k nim kostolíky v Klížskom Hradišti a Lančári, drevené kostolíky v Lukove-Venécii, Inovcoch, Topoli a Kalnej Roztoke. V tejto mierke je spracovaná i Krupinská vartovka. V mierke 1:50 sú spracované všetky modely hradov. Výhodou modelov je, že si ich návštevník môže prezrieť v plnej kráse zo „sokolieho pohľadu“. Vidí ich zo všetkých strán a tak si plne môže vychutnať ich rozmanitosť, mohutnosť i krásu. V reáli ich takto neuvidí, mnohé z nich sú zarastené v lesoch a kríkoch…

Reklama

Unikátnosťou Parku miniatúr je to, že hrady sa obnovujú do svojej pôvodnej krásy, kedy na nich pulzoval čulý život, vládli na nich známi feudáli, chodili rytieri, vojaci, [singlepic id=12204 w=320 h=240 float=right]dvorné dámy…. A tak sú hrady stavané v podobách pred 300 – 500 rokmi. V nadchádzajúcej sezóne si môžete v parku pozrieť tri nové modely – Šarišský hrad, kostolík Drážovce, kostolík Pominovec.

Deň otvorených dverí, ktorý je začiatkom sezóny v parku, je naplánovaný na nedeľu 1. mája 2011, keď bude otvorené od 10:00 h do 18:00 h. V tento deň sa v obci Podolie konajú aj hodové slávnosti a v areáli parku bude pripravený kultúrny program a súťaže pre deti. Od začiatku mája je možné navštíviť Park miniatúr každú sobotu a nedeľu od 9:00 do 17:00 h. V mesiacoch máj, jún, september a október je možné pre skupiny (minimálne 8-10 osôb) navštíviť expozíciu v ktorýkoľvek deň, avšak je nutné vopred sa nahlásiť. Počal letných prázdnin v mesiacoch júl a august je Park miniatúr otvorený denne okrem pondelka od 9:00 h do 17:00 h

Reklama

Vstupné je pre dospelých 1,5 eura. Deti, študenti, dôchodcovia a ZŤP majú vstup za 1 euro, deti do 6 rokov majú vstup zdarma. Rodinné vstupné (2 dospelý a 2 deti) je 4 eurá.

Kontakty:

tel: 032/7437505

e-mail: parkminiatur@matusovo-kralovstvo.sk

web: www.matusovo-kralovstvo.sk

[nggallery id=636]

 


Zväčšiť mapu

Text: db a www.matusovo-kralovstvo.sk  Foto: www.matusovo-kralovstvo.sk

 

Populárne články