Connect with us

Koktail

Úspešná návrhárka z Piešťan sa inšpirovala vôňou kávy

Published

on

Reklama
Reklama

Študentka textilnej fakulty  Technickej univerzity v Liberci a absolventka návrhárstva na Katedre priemyselného dizajnu v Ružomberku, Katarína Dóczyová zo Sokoloviec, zaznamenala úspech na tohtoročných Bratislavských módnych dňoch (24. až 26. októbra). Spomedzi 80 návrhárov sa dostala do finálnej šestky súťaže Nové tváre módnej scény, kde tvorila aj šaty pre moderátorku Markízy Eriku Judínyovú.

[singlepic id=21913 w=320 h=240 float=left]Čo bolo vašou inšpiráciou pri tvorbe súťažnej kolekcie a aké šaty ste navrhli?

Na súťaž Nové tváre módnej scény som navrhovala kolekciu siedmich modelov na tému Káva. Pri jej tvorbe som sa nechala inšpirovať vôňou kávy. Kolekcia sa pokúša zachytiť moment, okamih, keď vôňa kávy a horúca para stúpa hore, keď vás pohltí celková atmosféra okamihu. Použila som dva rôzne materiály v štyroch odtieňoch hnedej farby a to jemný priehľadný tyl v kombinácii s inteligentným taftom, ktorý pôsobí mohutnejším dojmom. Tyl znázorňuje jemnú stránku kávy – jej vôňu, pocit uvoĺnenia a relax, taft zhmotňuje energiu a silu, ktorú nám práve káva dodáva. Kolekcia pozostáva prevažne zo spoločenských modelov krátkych a dlhých šiat, ale aj z nohavíc a overalu.

Reklama

[singlepic id=21916 w=320 h=240 float=left]Aký bol na súťažnú kolekciu ohlas a čo to znamená pre vašu ďalšiu tvorbu?

Stretla som sa zatiaľ s pozitívnymi ohlasmi okolia, čo je pre mňa veľmi dôležité a aj keď som sa v súťaži neumiestnila, pre mňa bol úspech už postup do finálnej šestky a to ma motivuje naďalej pracovať a tvoriť nové zaujímavé veci.

Aké sú vaše ďalšie úspechy?

Začiatkom septembra 2011 sa konala v Ružomberku súťaž Módny návrhár 2011, kde som sa umiestnila na 1. mieste. Nedávno od 1. do 31. októbra prebiehal v bratislavskom Poluse mesiac dizajnu, kde bolo možné vidieť časť mojej kolekcie Osudová príťažlivosť. Počas štúdia na katedre priemyselného dizajnu sa mi taktiež podarilo vystavovať svoje modely vrámci kolektívnej vernisáže v Slovenskom inštitúte vo Waršave a vo Viedni a zúčastniť sa niekoľkých kolektívnych módnych prehliadok.

[singlepic id=21917 w=320 h=240 float=left]A čo plánujete do budúcnosti?

V súčasnosti sa potrebujem trochu intenzívnejšie venovať štúdiu, pretože skúškové obdobie sa rýchlo blíži, ale už teraz mám chuť vytvoriť niečo nové. V blízkej budúcnosti by som chcela v spolupráci so Svadobným salónom Ľubica navrhnúť mini kolekciu spoločenských modelov, keďže čoskoro začína plesová sezóna. Chcela by som sa taktiež budúci rok zapojiť do ďalších súťaží, a vytvoriť kolekciu nositeľných modelov. Čo sa týka tej vzdialenejšej budúcnosti, dúfam, že sa aj naďalej budem venovať módnej tvorbe a návrhárstvu, pretože to je presne to, čo ma napĺňa, no vzhľadom na odbor môjho terajšieho štúdia je možné, že sa budem venovať textilu aj na technickej úrovni. Myslím, že ma čaká ešte veľa práce, ale každopádne sa nechám prekvapiť, čo budúcnosť prinesie.

Ak by ste si chceli prezrieť kolekciu šiat, ktoré vytvorila Katarína Dóczyová na Bratislavských módnych dňoch, sú aktuálne vystavené v Svadobnom salóne Ľubica na Staničnej ulici v Piešťanoch.

[nggallery id=1208]

Text a foto: mp

Populárne články