Connect with us

Koktail

Urbanex: Stará elektráreň

Published

on

Reklama

Urban exploration, v doslovnom preklade mestský prieskum, je prehliadka obvykle nedostupných objektov v meste. Sú to opustené a tajomné miesta, ktoré si okoloidúci bežne nevšímajú, prípadne sa im vyhýbajú. Cieľom urban explorerov je takéto miesta preskúmať, zdokumentovať a upozorniť na ne.

[singlepic id=22014 w=320 h=240 float=right]Niekdajšia obecná dieslová elektráreň stojí na Staničnej ulici a denne okolo nej prejdú stovky ľudí, bez toho, aby tušili, že chodia okolo významnej technickej pamiatky. Spoločnosť Západoslovenská energetika, ktorá objekt vlastní, má so Starou elektrárňou veľké plány. Pred dvoma rokmi prezentovala zámer urobiť z nej vzdelávacie centrum pre deti a mladých ľudí. Doteraz tam však je iba sklad.

Reklama

[singlepic id=22031 w=320 h=240 float=left]Pôvodne dieslovú elektráreň postavili v roku 1906, autor projektu nie je známy. Vďaka nej sa v Piešťanoch rozsvietili prvé žiarovky, existoval aj projekt na vybudovanie električkovej trate zo stanice do kúpeľov. Ako pohon mala byť využitá práve energia z elektrárne. Elektráreň odstavili v roku 1945, ale až do 90. rokov slúžila ako transformačná stanica.

Budova má dodnes originálne architektonické znaky – ružové tehlové murivo a z tehiel vytvorená plastická výzdoba fasády. Pozoruhodný je aj vnútorný priestor, najmä veľkorysá galéria, ktorá bola kedysi plná strojov. Dnes sa tam však stále dajú nájsť ich pozostatky.

Reklama

[nggallery id=1221]

Text a foto: urban_ex

Populárne články