Connect with us

Koktail

Eurotour odštartoval v Nigeri a na Islande

Published

on

Reklama

Výstavou fotografií zo stredoafrickej krajiny a prednáškou o ostrove gejzírov a sopiek otvorili 9. novembra v KSC Fontána prehliadku filmov o cestovaní, krajine a človeku Eurotour 2011.

[singlepic id=21900 w=320 h=240 float=right]Do Nigeru, ktorého 75 percent povrchu je pokrytých pieskom sa vybral astronóm Vojtech Rušín na pozorovanie Slnka. Okrem oblohy si však všímal aj pôvodných obyvateľov a fotografoval ich. „Ľudia sú tam skrátka nádherní, preto mi tak učarovali. Je to veľmi chudobná krajina s priemernou mzdou dolár na deň, minerálna voda tam pritom stojí pól dolára. Človek až tam pochopí, čo sú ťažké životné podmienky,“ povedal počas vernisáže Vojtech Rušín.

Reklama

Nadviazať kontakt s miestnymi podľa neho nebol žiadny problém. „Najprv sa snažím s nimi komunikovať, aj keď je to veľmi ťažké. Keďže tam nechodí veľa turistov, pre domácich je fotografovanie skôr zábavou a veľmi ochotne pózujú,“ vysvetlil autor a dodal, že ako astronóm vníma každého človeka ako celý vesmír.

[singlepic id=21903 w=320 h=240 float=left]Vďaka astronómii prešiel kus sveta aj jeho kolega Marián Vidovenec. Prostredníctvom jeho zážitkov a obrazovej dokumentácie absolvovali diváci v kine Fontána 2000 km dlhú cestu okolo Islandu. Napriek tomu, že počasie slovenskej astronomickej výprave príliš neprialo, podarilo sa im zachytiť vzácnu polárnu žiaru, ktorú bežní návštevníci, počas turistickej sezóny na Islande nemajú šancu pozorovať. Sú tam totiž biele noci.

Reklama

Eurotour pokračuje aj vo štvrtok a piatok. O svoje zážitky z ciest na bicykli po juhovýchodnej Číne sa podelí piešťanská rodáčka Nina French dnes o 18.00 h.

[nggallery id=1206]

Text a foto: Martin Palkovič

Populárne články