Connect with us

Koktail

Urbanex: Technická pamiatka Ružový mlyn

Published

on

Reklama
Reklama

Urban exploration, v doslovnom preklade mestský prieskum, je prehliadka obvykle nedostupných objektov v meste. Sú to opustené a tajomné miesta, ktoré si okoloidúci bežne nevšímajú, prípadne sa im vyhýbajú. Cieľom urban explorerov je takéto miesta preskúmať, zdokumentovať a upozorniť na ne. 

[singlepic id=21897 w=320 h=240 float=left]Pôvodne Ruženin mlyn, dostal meno podľa dcéry Ľudovíta Wintera. Postavili ho na konci I. svetovej vojny a už po vzniku Československej republiky z neho rozdávali múku chudobným obyvateľom Piešťan. Mlyn prosperoval aj na konci II. svetovej vojny, kedy sa Ľudovít Winter vrátil z koncentračného tábora a keďže už nebol nájomcom kúpeľov, pustil sa do jeho zveľaďovania. Vtedy vznikol aj slávny BB puding. Po znárodnení v roku 1948 Ružový mlyn fungoval až do roku 2002 kedy bol definitívne zatvorený.

Dnes je technickou pamiatkou. Na opravenej fasáde sú stále viditeľné secesné prvky, ale areál a interiéry budov mlyna chátrajú. Zdá sa, akoby prosperujúci podnik náhle všetci opustili. Stoja tam staré nákladné autá, opustené stroje a zarastené koľajnice…

REKLAMA

Reklama

Prečítajte si aj seriál Mlynárska história.

[nggallery id=1205]

Text a foto: urban_ex

Populárne články