Connect with us

Koktail

Urbanex: Červená veža skrytá v pralese

Published

on

Reklama
Reklama

Tretí mestský prieskum sa uskutočnil na pokraji divočiny. Bývalý lesopark na Rádiovom vŕšku v katastri obce Banka sa pomaly mení na prales a vo svojich útrobách skrýva betónové torzo nedostavanej budovy.

[singlepic id=19026 w=320 h=240 float=right]Asi je dobre, že ju nestihli dokončiť. Ozdobné cimburie naznačuje, že pôvodnú funkcionalistickú Červenú vežu mal nahradiť novodobý „skvost“ v štýle podnikateľského baroka. Z vyhliadky spojenej s reštauráciou a tančiarňou, ktorá vďaka svojej farebnosti dostala pomenovanie červená, zostali len zbytky terasy. Vychýrená budova dala (ľudový) názov aj kopcu, na ktorom stojí. Namiesto Rádiového vŕšku ho dodnes ľudia volajú Červenou vežou, napriek tomu, že tá už dvadsať rokov nestojí.

Jej rozostavanú náhradu majiteľ uzatvoril. Najmä deti sa totiž ešte pred pár rokmi chodili kochať výhľadom zo strechy nedokončenej budovy. A ten stál za to, až pokým nezačala v okolitom lesoparku bujnieť vegetácia natoľko, že ho zmenila na „prales“. To, čo Winterovci postavili na rekreačné prechádzky kúpeľných hostí, dnes vyžaduje riadnu dávku obozretnosti.

[singlepic id=19019 w=320 h=240 float=left]Kanále sa zmenili na neviditeľné pasce, na stromoch visia zvyšky iných stromov, ďalšie spadli na chodníky a niekto ich síce popílil, ale neodstránil. Cestičky pre hustý porast už nie je ani vidieť a výhľad na Kúpeľný most z mnohých miest je tiež už minulosťou.

Reklama

[nggallery id=1044]

Autor: urban_ex

REKLAMA

Populárne články