Connect with us

Koktail

Pri hubinskom potoku vysadia morušovú alej

Published

on

Reklama

Iniciatíva viacerých občianskych združení a aktivistov nadviaže na tradíciu výsadby ovocných stromov vo voľnej prírode, ktorú založili naši predkovia. Pri hubinskom potoku spolu zasadíme sto stromov moruše.

[singlepic id=47884 w=520 h=340 float=center]

Reklama

 

Liečivé účinky jej plodov poznali už v antickom Grécku, kde im pripisovali dobré tráviace a antitoxické účinky. V Strednej Ázii ich oddávna mleli a sušili na sladkú múku, ktorá sa pridávala do cesta. Z kultúrnej histórie starých Tadžkikov sú známe ako zdravá náhrada cukru. Neskôr sa moruša pestovala kvôli listom, ktoré boli krmivom pre hodvábnika.

Reklama

[singlepic id=47885 w=320 h=240 float=right]„Stromy zabezpečíme od lokálneho pestovateľa,“ vysvetľuje Michal Fiala z občianskeho združenia Sĺňava Piešťany. Ich výsadbu môže podporiť každý sumou 10 eur. Zbierka bude prebiehať v bufete Dino pri Sĺňave.

Jej iniciátori chcú kopať jamy pre jednotlivé stromy priebežne v októbri a v novembri má začať ich sadenie. Pri vysadenej aleji pribudne informačná tabuľa o stromoch. Morušu si môže zasadiť jednotlivec, rodina, občianske združenie, či firma.
Ak vás aktivita zaujala príďte v sobotu o 16.00 h k Dinovi, kde sa dozviete viac.

Sadenie stromov organizuje: OZ Slňava Piešťany, Dr. Kresánek deťom, Dedoles. S podporou: Dino, Gazdovstvo Bylinka, Obec Hubina, Povodie Váhu oz, Piešťany Slovenský záhradkársky zväz
Piešťany a Hubina, OZ Marhát.

Text: tlačová správa

REKLAMA

IJaV-2

 

Populárne články