Connect with us

Koktail

Park(ing) Day: Keď sa mohlo čokoľvek

Published

on

Reklama
Reklama

Dali ste si už niekedy kávu na parkovisku? Alebo štrikovali pred očami okoloidúcich? Či meditovali rovno na asfalte? Tí, ktorí navštívili minulý piatok netradične upravené parkovacie miesto na konci Kolonády, si to mohli vyskúšať. Dočasný park na parkovisko priniesol prvý piešťanský Park(ing) Day.

[singlepic id=47837 w=520 h=340 float=center]

 

Hneď ráno sa parkovacie miesto pred Leierovým dvorom zmenilo na nepoznanie. Trávový koberec, lavička, kvety. A k nim deky, improvizovaná knižnica a hudobný podmaz. Ľudia sa nestačili obzerať ako dokázali dobrovoľníci využiť priestor o výmere 11 m2. V normálnom prípade ho zaberie len jediné auto, najbadateľnejší ničiteľ verejných priestorov v meste.

Reklama

Cieľom piešťanskej verzie Medzinárodného dňa parkov(ísk) bolo vyvolať polemiku o tom, koľko miesta autá v meste zaberajú a že ulice môžu vyzerať aj omnoho krajšie a prívetivejšie. Týchto tém – a trendov v modernom urbanizme – sa týkala i prednáška s názvom Ulice pre ľudí, ktorú pripravili organizátori v klube Žiwell.

Súčasťou Park(ing) Day bola i spolupráca s najmenšími deťmi zo ZUŠ Piešťany a školského klubu pri IV.ZŠ Holubyho. Ich úlohou počas kresliarskeho workshopu bolo vymyslieť, čo by chceli robiť na ulici, keby na nej vôbec neboli autá. Detské nápady sa odlepili od zeme a vznikla zaujímavá zbierka výkresov vo väčšine prípadov plných (ako by to bolo asi aj u väčšiny Piešťancov) bazénov a tobogánov.

Pre najmenších bolo na parkovacom mieste prichystané maľovanie na tvár, pre väčších ranná meditácia. Najvyužívanejšia bola poobedná cyklodielňa zadarmo pre všetky okoloidúce vŕzgajúce a nedofúkané bicykle. Okrem toho bolo miesto po celý deň dostupné tým, ktorí si chceli len posedieť.

Otáčajúce sa hlavy a pristavujúci sa ľudia naznačujú zvyšujúci sa záujem verejné priestory slúžiace ľuďom. Že treba obmedziť neudržateľný spôsob dopravy z centra mesta, je jasné. Vo svete sa uberajú parkovacie miesta, pre autá sa zatvárajú celé ulice. Kde inde ako v Piešťanoch – meste bicyklov, by sme tento koncept mohli vyskúšať?

[nggallery id=2531]

Text a foto: Lívia Gažová

REKLAMA

IJaV-2

Populárne články